Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Politycy rozmawiali o nowych ruchach społecznych

Pojawienie się dwóch silnych, niepartyjnych ruchów społecznych, to efekt kampanii prezydenckiej i zwycięstwa Andrzeja Dudy. Czy w konsekwencji nastąpi przetasowanie polskiej sceny politycznej - dyskutowali o tym goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Autor: Ewa Golińska

07.06.2015 13:42

image 7.6.2015 Kielce. Studio Polityczne. Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Artur Gierada przyznał, że jego ugrupowanie nie było przygotowane do tej kampanii i mocno straciło po przegranej Bronisława Komorowskiego. Poseł Platformy Obywatelskiej potwierdził, że przed wyborami parlamentarnymi partia wykorzysta media społecznościowe, bo to one, budując emocje miały duży wpływ na wynik kampanii prezydenckiej.

Mirosław Pawlak stwierdził, że w Polsce nie jest możliwa, wzorem Stanów Zjednoczonych dwupartyjność sceny politycznej. "Nawet, jeśli umacniają się główne ugrupowania, to w tle powstają nowe, co obserwujemy właśnie teraz" - dodał poseł PSL.

Wiceprzewodniczący świętokrzyskiego SLD, Henryk Milcarz powiedział, że ludzie są zmęczeni wojną PO i PiS-u, oczekują zmian. Z kolei młodzi są zbuntowani, nie chcą skostniałego systemu, więc udzielili swojego poparcia Pawłowi Kukizowi, w którym dostrzegli głównego przeciwnika tego systemu. Można z tego wysnuć jeden wniosek - stwierdził Henryk Milcarz - im jest ci lepiej, tym bardziej się pilnuj, bo nic, co dobre nie jest dane na zawsze. W jego opinii - formacja Ryszarda Petru Nowoczesna.pl powstała po to, by stać się koalicjantem Platformy.

Zdaniem Sławomira Kopycińskiego - Paweł Kukiz, mimo braku wiarygodności politycznej, zyskał na ciągłych starciach Platformy i PiS-u, bo wszyscy, którzy są przeciwni obu tym partiom oddali głosy na niego. Natomiast Nowoczesna.pl jest alternatywą dla pracodawców i przedsiębiorców, których zawiodła Platforma Obywatelska. Według posła niezrzeszonego - na polskiej scenie jest miejsce dla nowej formacji - lewicowej, bo nie ma demokracji bez silnej lewicy w państwie. Odnosząc się do sytuacji PO Sławomir Kopyciński stwierdził, że nawet, jeśli wygra wybory parlamentarne, to nie będzie w stanie samodzielnie rządzić, a pozycja potencjalnych koalicjantów, czyli PSL i SLD jest fatalna.

Grzegorz Banaś zwrócił uwagę, że środowisko Pawła Kukiza nie jest zdefiniowane. Właściwie nie wiadomo, do kogo jego oferta polityczna jest skierowana - stwierdził polityk Solidarnej Polski. Wyraził również obawę, że Platforma Obywatelska może podzielić los AWS-u i zniknąć ze sceny politycznej.

Senator Krzysztof Słoń stwierdził, że najbardziej stabilnym ugrupowaniem jest w tej chwili Prawo i Sprawiedliwość. Jak wyjaśnił - PO i PSL dotknięte są problemem wewnętrznej opozycji, która domaga się swoich praw. Widać to choćby w sytuacji układania list wyborczych i walki o miejsca.


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce