Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyscy politycy o manifestacjach OPZZ

Około 50 tysięcy związkowców z OPZZ manifestowało wczoraj przed kancelarią premiera. Największą grupą zawodową byli nauczyciele. Domagają się podwyżek i protestują przeciwko planowanym zmianom w systemie oświaty oraz Karcie Nauczyciela. Te postulaty komentowali goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Autor: Robert Kałuża

19.04.2015 14:34

image 19.4.2015 Kielce. Studio Polityczne Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Poseł Platformy Obywatelskiej Lucjan Pietrzczyk powiedział, że rozmawiając o dodatkowych pieniądzach dla nauczycieli, trzeba zastanowić się nad wieloma kwestiami - chodzi m.in o utrzymanie dodatków dla pedagogów pracujących w szkołach wiejskich. "Placówka na przykład w Bilczy koło Kielc ma rewelacyjne warunki i nie ma nic wspólnego ze szkołą wiejską" - powiedział na naszej antenie. Poseł PSL Marek Gos przypomniał, że nauczyciele w roku 2012 otrzymali podwyżkę. Zwrócił uwagę że w Warszawie protestowali także przedstawiciele branży metalowej, budowlanej, spożywczej i odzieżowej. Każda z nich miała swoje postulaty.

Sławomir Kopyciński - poseł niezrzeszony - podkreślił, że nauczyciele nie skupili się tylko na postulatach płacowych. Zwrócili także uwagę na demontaż systemu polskiej oświaty. "Od 2007 roku zlikwidowano 2 tysiące szkół, a drugie tyle przekazano fundacjom i stowarzyszeniom" - stwierdził polityk. Poseł Marek Kwitek z PiS powiedział, ze jednym z powodów protestu w Warszawie jest brak dialogu poszczególnych grup zawodowych z rządem. Podobnie uważa Henryk Milcarz z SLD. Przypomniał, że uczestnicy manifestacji domagali się "edukacji, nauki oraz godziwej i bezpiecznej pracy". Grzegorz Banaś z Solidarnej Polski podkreślił, że problemy. na przykład nauczycieli nie są rozwiązane od wielu lat. Były przez poprzednie ekipy rządzące - jak to określił -"zamiatane pod dywan".


icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce