Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Politycy o obchodach rocznicy katastrofy smoleńskiej

Goście Studia Politycznego Radia Kielce komentowali obchody 5-ej rocznicy katastrofy smoleńskiej. Te oficjalne, państwowe odbyły się na Powązkach. Społeczne, organizowane m.in. przez PiS przed Pałacem Prezydenckim. W całym kraju, a także i na miejscu zdarzenia, uczczono pamięć i wspominano ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 roku.

Autor: Robert Kałuża

12.04.2015 13:46

image 01.02.2015 Studio Polityczne Radia Kielce - poseł PO Marzena Okła-Drewnowicz Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Poseł Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz powiedziała, że w sprawie Smoleńska ciągle stykamy się z faktami i mitami. Z jednej strony pojawiają się tezy o zamachu, z drugiej opinie ekspertów. Uważa jednak, że w 90 procentach przyczyna katastrofy została już wyjaśniona. "Wierze, że w przyszłym roku śledztwo w tej sprawie będzie zakończone" - dodała Marzena Okła-Drewnowicz.

Tymczasem oburzony działaniami prokuratury jest Andrzej Pruś, sekretarz okręgowy Prawa i Sprawiedliwości. "Ta sprawa pokazuje jak niewydolne jest państwo polskie. Czarne skrzynki oraz wrak samolotu ciągle są w Rosji" - powiedział na naszej antenie. Podobnie uważa lider SLD w regionie Andrzej Szejna. "Sprawa wyjaśniania przyczyn tragedii smoleńskiej obnaża słabość państwa polskiego i prokuratury" - powiedział polityk. Poseł PSL Mirosław Pawlak zwrócił natomiast uwagę, że w tym roku rocznica katastrofy smoleńskiej, zbiega się z kampanią przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi. "Dlatego pojawiają się kolejne spekulacje na ten temat i często nieodpowiedzialne słowa polityków" - uważa poseł.

Jacek Włosowicz z Solidarnej Polski skrytykował natomiast dzisiejszą wypowiedź prezydenta Bronisława Komorowskiego. Odnosząc się do 5-ej rocznicy katastrofy mówił on o podziale Polski na racjonalną i radykalną. "Ostatnie dni dowodzą, że gdy rozum śpi, budzą się upiory. Dało się zauważyć ogromną różnicę w sposobie obchodzenia rocznicy, co dowodzi, że istnieje podział na Polskę racjonalną i radykalną, którą cechują złe emocje" - stwierdził Bronisław Komorowski. "To nieładna, polityczna wypowiedź prezydenta, który prowadzi swoją kampanię" - uważa Jacek Włosowicz

10 kwietnia 2010 roku samolot Tu-154M, który leciał na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej, rozbił się pod Smoleńskiem. Zginęło wówczas 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński z małżonką, a także Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, generałowie, parlamentarzyści, urzędnicy państwowi, duchowni, przedstawiciele rodzin katyńskich, załoga i funkcjonariusze BOR.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce katastrofa smoleńska