Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Profesor Semaniak: Określiliśmy zasady przyjęć

Ministerstwo Zdrowia ma w kwietniu zdecydować o limicie miejsc na kierunku lekarskim, który od przyszłego roku akademickiego zostanie otwarty na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego w Kielcach. Uczelnia określiła już zasady przyjęć dla przyszłych studentów.

Autor: Ewa Golińska

26.03.2015 11:01

image 26.03.2015 Rektor UJK prof. Jacek Semaniak Fot. / Radio Kielce

Aby dostać się na kierunek lekarski absolwenci szkół z nową maturą muszą uzyskać co najmniej 30 procent punktów na egzaminie rozszerzonym z biologii i chemii. Z kolei absolwenci szkół ze starą maturą zdają test pisemny, obejmujący zagadnienia, porównywalne z egzaminem rozszerzonym i powinni uzyskać przynajmniej 120 punktów, na 400 możliwych. 

Rektor UJK, profesor Jacek Semaniak zapewnia, że kryteria, określone przez senat uczelni nie są zaniżone. Wyjaśnia, że z reguły o przyjęciu na studia decyduje wynik egzaminu maturalnego, więc uczelnie nie wprowadzają żadnych dodatkowych obostrzeń. Jak dodaje - każdy, kto zdał maturę może złożyć dokumenty, ale o przyjęciu może zdecydować wiele innych czynników - na przykład popularność kierunku. Zdarza się, że o jedno miejsce walczy kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt osób, wówczas prawdopodobieństwo dostania się na studia jest niższe, a wynik 80, czy 90 punktów nie wystarczy. 

UJK, podobnie, jak Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie wprowadziło dodatkowe kryterium, określające 30 procent punktów na maturze rozszerzonej.

 

Profesor Jacek Semaniak zaznaczył, że konkurencja na kierunki medyczne jest zawsze bardzo silna, dlatego osoby, które marzą o tym, by zostać lekarzami muszą uzyskać jak najlepsze wyniki na egzaminach maturalnych. Określone zostały progi, które należy przekroczyć, by podanie było rozpatrywane, ale liczba punktów powinna być jak najwyższa.

POSŁUCHAJ ROZMOWY DNIA

icon-tag

Tagi do tego wpisu

UJK Lekarz