Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Radiolodzy szkolą się w Kielcach

Bardzo dużym zainteresowaniem młodych lekarzy cieszyły się zajęcia "Szkoły radiologii", które odbywały się przez dwa dni w Kieleckim Centrum Kultury. Zajęcia prowadzili doświadczeni lekarze a przysłuchiwali się im medycy, którzy dopiero robią specjalizację w tej dziedzinie.

21.03.2015 15:25

image Radiolodzy w KCK Fot. Krzysztof Żołądek / Radio Kielce

Doktor Tomasz Jargiełło z Zakładu Radiologii Zabiegowej i Neuroradiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie przypomina, że to już 29 edycja  Szkoły Radiologii. Jest to jedyne tego typu wydarzenie w Europie, za każdym razem podejmowane są nowe zagadnienia dotyczące  tej dziedziny medycyny i jej różnorodnych zastosowań.

- Podczas tegorocznej edycji, tematem głównym była radiologia zabiegowa, która wykorzystuje możliwości podglądu w ciało człowieka, a dzieje się to pod kontrolą rentgenowską. Dzięki temu wiele zabiegów wykonywanych jest w sposób  mało inwazyjny. Współpracujemy z innymi lekarzami, ale sami też wykonujemy operacje. Kardiolodzy zajmują się tętnicami serca a wszystkimi innymi radiolodzy zabiegowi. Liczba operacji przeprowadzana przez nas jest ogromna a ich wachlarz bardzo szeroki - mówi Tomasz Jargiełło.

Jak podkreśla, dziedzina ta bardzo intensywnie się rozwija a największy postęp można zaobserwować w stosowaniu radiologii w onkologii interwencyjnej. Zainteresowanie zajęciami było bardzo duże, co oznacza, że robieniem specjalizacji w tej dziedzinie zainteresowanych jest wielu młodych lekarzy. - Niestety radiologów brakuje w całej Europie i mamy świadomość, że około połowa z tych, którzy zrobią specjalizację w Polsce wyjedzie za granicę. Staramy się temu przeciwdziałać, ale rozumiemy też młodych ludzi, którzy podejmują takie decyzje - mówi Tomasz Jargiełło.

Zajęcia "Szkoły Radiologii" są organizowane od 2002 roku i odbywają się dwa razy każdego roku – jesienią i wiosną biorą w nich udział lekarze z całej Polski. Szkoła organizowana jest  głównie z myślą o młodych lekarzach, którzy są w trakcie specjalizacji. Podczas warsztatów, pod kierunkiem doświadczonych lekarzy, medycy zapoznają się z materiałem, który muszą poznać przed końcowym egzaminem. Z wykładów korzystają także specjaliści, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę i zapoznać się z nowymi informacjami dotyczącymi radiologii.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Lekarz KCK