Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Zochcinku pensjonariusze uczą się samodzielnego życia

32 mieszkania aktywizujące powstały w Domu Pomocy Społecznej w Zochcinku koło Opatowa. Zamieszkali w nich pierwsi pensjonariusze, którzy uczą się samodzielnego życia, by móc powrócić do dawnego środowiska. Zasiedlono już 12 lokali, konieczne jest jeszcze wyposażenie w niezbędny sprzęt pozostałych 20 mieszkań.

15.03.2015 09:54

image Dom Pomocy Społecznej w Zochcinku wizytowali przedstawiciele Szwajcarii, która współfinansuje rozbudowę tego obiektu. Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

Jak mówi dyrektor DPS, Aldona Szwagierczak-Stępień - standard tych lokali jest bardzo wysoki i umożliwia pensjonariuszom całkowitą samodzielność

Sebastian, który zamieszkał w samodzielnym mieszkaniu przyznaje, że musi jeszcze nauczyć się wielu rzeczy, ale liczy, że dzięki temu będzie mógł znowu być z rodziną.

Szybszemu powrotowi do zdrowia mają służyć także nowe formy terapii. Powstała pracownia gastroterapii, gdzie pensjonariusze uczą się gotować, jest pracowania leczenia światłem, prowadzona będzie też zooterapia, czyli leczenie poprzez kontakt ze zwierzętami. Dyrektor DPS wyjaśnia, że wszystkie działania mają na celu uaktywnienie chorych, którzy często całymi latami przebywają w takich ośrodkach.

Całkowicie przebudowano i odnowiono także kilkuhektarowy teren wokół placówki. Powstał park ze stawami i terenami rekreacyjnymi. Realizacja projektu kosztowała ponad 5 milionów złotych, z czego prawie 4 miliony powiat opatowski, który prowadzi DPS, otrzymał z Funduszy Szwajcarskich.

Obecnie w Domu Pomocy w Zochcinku przebywa ponad 150 podopiecznych. Trwa wyposażanie pracowni, warsztatów terapeutycznych i kolejnych mieszkań.    

icon-tag

Tagi do tego wpisu

DPS Zochcinek