Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

NIK: Spora część matur była niesprawiedliwie oceniona

110 tysięcy prac napisanych w latach 2009-2013 powinno być ponownie sprawdzonych. NIK w opublikowanym raporcie podważa rzetelność Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych.

Autor: Daniel Lenart

04.03.2015 16:43

image Matura 2014. I LO imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Z dokumentu wynika między innymi, że egzaminatorzy popełniają dużo błędów. Co więcej, nie ponoszą z tego tytułu żadnych konsekwencji.

Jak mówi Grzegorz Walendzik, dyrektor kieleckiej delegatury NIK, na 10 tysięcy prac powtórnie  sprawdzonych na wniosek zdających, w co czwartej zmieniono wyniki. Pokazuje to, że osoby odpowiedzialne za ocenę popełniły błędy, które mogły decydować o losie zdających.

Tak poważnymi zarzutami wobec egzaminatorów zdziwiona jest Danuta Zakrzewska - dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łodzi. Jak twierdzi, błędy w ocenie prac zdarzają się, ale są znacznie rzadsze niż przedstawia to NIK. Jej zdaniem skala problemu jest znacznie mniejsza i biorąc pod uwagę liczbę świadectw, które muszą być w konsekwencji zmienione, mówi, że w skali wszystkich zdających takich sytuacji jest trzy setne procent. Dodaje, że egzaminatorzy, którzy popełniają najwięcej pomyłek, są odsuwani od oceniania.

Wynik egzaminu maturalnego zatwierdzony przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną jest ostateczny. Nie można się od niego nigdzie odwołać. Jednak w styczniu maturzystka z Krakowa pozwała tamtejszą Okręgową Komisję Egzaminacyjną o naruszenie dóbr osobistych. Jak twierdzi jedna z jej odpowiedzi została nierzetelnie oceniona i przez to nie dostała się na wymarzone studia. Ma nadzieję, że sąd przyzna jej rację, a wynik matury zostanie zmieniony.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

matura NIK