Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Badają wzrok noworodkom na oddziałach neonatologicznych

Co trzecie dziecko rozpoczynające naukę w szkole ma zaburzenia widzenia, a ponad pół miliona Polaków, to osoby z poważną dysfunkcją wzroku. Powodem takiego stanu rzeczy może niewykonywanie przesiewowych badań wzroku u noworodków. Ich brak, to efekt niewystarczającej liczby specjalistów, przygotowanych do pracy z małymi dziećmi.

Autor: Iwona Murawska

23.10.2014 15:08

image Spójrz dziecku w oczy. V Dni Badań Okulistycznych Fot. Iwona Murawska / Radio Kielce

Doktor Krzysztof Cieślik z Kliniki Okulistyki Centrum Zdrowia Dziecka przyznaje, że badanie wzroku noworodka jest bardzo trudne, dlatego niewielu lekarzy w kraju chce się specjalizować w tej dziedzinie. Prawidłowa diagnostyka wymaga użycia różnych narzędzi m.in. rozwórek, dzięki którym lekarz może obejrzeć dno oka. Tymczasem małe dziecko mocno zaciska powieki i nie chce współpracować z lekarzem.

Od ponad dwóch lat, Fundacja Vega działająca na rzecz osób niewidomych i słabowidzących, organizuje w kieleckich szpitalach badania wzroku u noworodków. Do tej pory, lekarze sprawdzili oczy 300 maluchów, 80 z nich skierowano na dalsze konsultacje - informuje pełnomocnik fundacji, Agnieszka Janicka – Maj. Dodaje, że aby zapobiec ewentualnym wadom wzroku, już w szpitalu rodzice powinni zapytać lekarza, gdzie mogą przeprowadzić badanie wzroku swojego dziecka.

Specjaliści z Fundacji Vega wykonywali w czwartek badania w Ośrodku Rehabilitacyjno- Edukacyjno-Wychowawczym w Kielcach. W piątek przeniosą się na oddziały neonatologiczne w trzech kieleckich szpitalach.


icon-tag

Tagi do tego wpisu

badania wzroku