Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

III Spotkania z Kinem Żydowskim w Chmielniku

W Chmielniku rozpoczęły się III Spotkania z Kinem Żydowskim. To impreza edukacyjna dla uczniów i studentów regionu świętokrzyskiego, podczas której odbywają się projekcje filmów, warsztaty, spotkania i wykłady.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

05.10.2014 21:23

image „Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zajęcia prowadzą reżyserzy, aktorzy, filmoznawcy i nauczyciele akademiccy.

Motywem przewodnim tegorocznych spotkań są filmy dokumentalne o tematyce żydowskiej oraz postać Żyda w "Panu Tadeuszu" z okazji 180-lecia wydania tego  poematu. 3-dniową imprezę otworzyło spotkanie z reżyserem i scenarzystą - Mariuszem Malcem. Artysta przyznał, że fascynuje go świat żydowski. Przypomniał, że urodził się i wychował w Kielcach, mieście pogromu, w którym przez wiele lat nie mówiło się o tym tragicznym wydarzeniu. "Śledziłem tę kulturę, patrzyłem, jak się odradza i budzi. Bywałem często na krakowskim Kazimierzu, bo w Kielcach trudno było mówić o jakichkolwiek jej śladach. To jest temat dla mnie równie istotny, jak inne elementy naszej historii, bo związany, zasymilowany z nami" - powiedział.

Projekcja filmu Mariusza Malca "Gancwol Fotograf" sprzed 21. lat wzbudziła wiele pytań, na które reżyser chętnie odpowiadał. "To jest szukanie losów człowieka, odnajdywanie w okruchach wspomnień, fragmentach przedwojennych gazet i szukanie ludzi, którzy go znali" - mówił reżyser.

Niedzielna część Spotkań z Kulturą Żydowską odbyła się w chmielnickim Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym "Świętokrzyski Sztetl", od poniedziałku impreza odbywać się będzie w Domu Kultury w Chmielniku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Spotkania z Kinem Żydowskim