Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe zabiegi w kieleckiej "naczyniówce"

Prawie 300 skomplikowanych zabiegów wykonali dotychczas specjaliści na oddziale chirurgii naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach.

22.09.2014 12:33

image Szpital Wojewódzki w Kielcach Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Jak informuje Bolesław Rylski zastępca dyrektora do spraw lecznictwa - wkrótce lekarze wprowadzą do planu operacji embolektomię, czyli zabieg usuwania zatorów tętnicy, które powstają przy udarach. Polega on na otwarciu naczynia krwionośnego w sytuacji zagrożenia życia, kiedy zawiodły tradycyjne metody leczenia.  

Pierwszy zabieg embolektomii prawdopodobnie już za trzy tygodnie - mówi neurochirurg doktor Krzysztof Kądziołka, koordynator wdrażania tej metody w szpitalu na kieleckim Czarnowie. Początkowo operacji nie będzie wiele, jednak z czasem kielecka naczyniówka może stać się głównym ośrodkiem w Polsce specjalizującym się w tej metodzie leczenia udaru mózgu. Konieczne będzie zatrudnienie kolejnych specjalistów - angiologa i chirurga naczyniowego.

Oddział chirurgii naczyniowej w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym jest trzecim tego typu w regionie i pierwszym w Kielcach. Do czerwca pacjenci mogli być leczeni tylko w Końskich lub w Starachowicach. Oddział na Czarnowie ma 25 łóżek. Miesięcznie wykonywanych jest około 80 zabiegów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wojewódzki Szpital Zespolony chirurgia naczyniowa