Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Leczenie płuc w warunkach domowych

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze uruchomiono pierwszy w województwie świętokrzyskim ośrodek domowej wentylacji mechanicznej. Do tej pory chorzy z ciężką niewydolnością płuc musieli trafiać na oddziały intensywnej terapii. Natomiast teraz mogą otrzymać od szpitala respirator i leczyć się w warunkach domowych.

Autor: Iwona Murawska

20.08.2014 18:40

image Szpital Czerwona Góra Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Jak wyjaśnia zastępca dyrektora lecznicy Marzanna Bełtowska – Gołuch,  zadaniem lekarzy zatrudnionych w ośrodku jest kwalifikacja pacjentów do wentylacji domowej, okresowa kontrola chorych korzystających z respiratorów oraz przeprowadzanie regularnych wizyt w domu pacjenta.  W szpitalu w Czerwonej Górze uruchomiono także dział diagnostyki leczenia zaburzeń oddychania i zaburzeń snu, którego głównym objawem jest bezdech. Nieleczony może doprowadzić nawet do zgonu chorego. Jak przyznaje dr Mariola Myszkowska – Rachutała, z roku na rok wzrasta liczba pacjentów cierpiących na bezdech. W ubiegłym roku na oddziale pulmonologicznym, z powodu zaburzeń snu przebywało 260 chorych, a w pierwszym półroczu tego roku już 194.

Do końca roku na działalność ośrodka wentylacji domowej oraz działu diagnostyki leczenia zaburzeń oddychania i zaburzeń snu Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Czerwonej Górze otrzymał od Narodowego Funduszu Zdrowia niecałe 60 tysięcy złotych. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szpital Czerwona Góra