Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Są pieniądze na rehabilitację niepełnosprawnych

900 tysięcy złotych na wsparcie niepełnosprawnych z regionu świętokrzyskiego przekazał samorząd województwa. Radni sejmiku przeznaczyli je dla organizacji pozarządowych pomagających niepełnosprawnym w rehabilitacji i aktywizacji. Pieniądze można uzyskać w drodze konkursu. To kolejne fundusze przeznaczone na ten cel - informuje marszałek województwa Adam Jarubas. Podczas pierwszego konkursu wydano 700 tysięcy złotych. Zrealizowano 34 projekty.

Autor: Renata Morąg

05.08.2014 13:46

image Adam Jarubas konferencja Fot. Renata Morąg / Radio Kielce

Stowarzyszenia organizowały m. in. zawody sportowe i zajęcia z hipoterapii. Stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś" z Sandomierza przygotowało mieszkania treningowe dla osób niepełnosprawnych. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu - informuje sekretarz organizacji Katarzyna Zioło.

Mieszkanie treningowe pozwala uczyć samodzielnego życia. Dotacje w wysokości 30 tysięcy złotych przeznaczono na zatrudnienie trzech asystentek potrzebnych pracy z podopiecznymi. Katarzyna Zioło zaapelowała do marszałka o stałe wspieranie tej formy rehabilitacji przez samorząd. Jak powiedziała, nie da się żyć od projektu do projektu, bo praca w mieszkaniu treningowym to proces długotrwały, który daje znakomite efekty.

Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej - Barbara Jakucka-Green wyjaśniła, że jest 9 zadań objętych konkursem, a szczegóły zawarte są w ogłoszeniu konkursowym na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego. Projekty mają być zrealizowane między 22 września, a 30 listopada. Wnioski przyjmowane są do 18 sierpnia. Fundacje i stowarzyszenia powinny pamiętać, że muszą mieć 10-procentowy wkład własny. W sumie, na wsparcie niepełnosprawnych województwo świętokrzyskie otrzymało w tym roku największe od 10 lat fundusze - 1,6 miliona złotych. Do tej pory rocznie przekazywano od 200 do 300 tysięcy.

Jarubas

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Niepełnosprawni