Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kultura Żydowska w Chmielniku

Kadiszem na Cmentarzu Żydowskim rozpoczęła się niedzielna część 12. Spotkań z Kulturą Żydowską w Chmielniku. W południe, w czasie mszy św. w chmielnickim Kościele Parafialnym uczestniczyli nie tylko chrześcijanie, ale i przybyli do Chmielnika goście wyznania mojżeszowego. Po nabożeństwie odbył się koncert muzyki poważnej.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

15.06.2014 09:45

image 12. Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku Fot. Włodzimierz Batóg / Radio Kielce

12. Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku

Uroczystą część niedzielnych Spotkań zakończyło złożenie kwiatów pod "Drzewem Pamięci" przy Synagodze. Po południu Spotkania z Kulturą Żydowską przeniosły się na chmielnicki Rynek, na którym rozstrzygnięte zostały 2 konkursy: "Nasi sąsiedzi – Żydzi" i 6. Młodzieżowy Konkurs Piosenki Żydowskiej.

Prof Jacek Semaniak - rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, będącego naukowym partnerem chmielnickiego samorządu, powiedział Radiu Kielce, że poziom konkursu jest coraz wyższy. Była to żywa lekcja historii- podkreślił profesor Semaniak.
 12. Spotkania z Kulturą Żydowską w Chmielniku

Z kolei wiceambasador Izraela w Polsce - Nadav Eshcar od lat goszczący na Spotkaniach z Kulturą Żydowską, przyznał, że nie tylko jego babcia wywodzi się z Chmielnika, ale on sam zainspirowany klimatem miasteczka postarał sie o stworzenie drzewa genealogicznego.
Na chmielnickich uliczkach przygotowano wystawy plastyczne, stragany i degustacje potraw żydowskich. Można było posłuchać klezmerskiej muzyki ulicznej.

Uznaniem publiczności cieszył się też spektakl muzyczny pt. "Wokół Anatewki", autorstwa solistów polskich scen operowych i teatrów muzycznych.

Finałem 12. Spotkań z Kulturą Żydowską był koncert zespołu "Chmielnikers".

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik