Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Warto oddać szpik i uratować życie innej osobie

22 osoby, które zarejestrowały się w bazie Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach, zostały dawcami szpiku kostnego. Oznacza to, że uratowały życie innym osobom chorym na białaczkę.

Autor: Iwona Murawska

09.04.2014 14:32

image 22.9.2013. Dzień dawców szpiku w Jędrzejowie Fot. Ewa Gawęda / Radio Kielce

Jak informuje dyrektor placówki Jerzy Stalmasiński, połowa biorców pochodziła zza granicy, m. in. z Japonii, Szwajcarii, Anglii, Niemiec i Czech. W sumie, w bazie centrum od 2011 roku, zapisano 17 tysięcy potencjalnych dawców szpiku.

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, fundacja DKMS zorganizowała akcję "Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś, to całe życie”, podczas której można dopisać się do bazy. Wśród osób, które zadeklarowały swoją gotowość była m. in. Aneta. Podkreśla, że dzięki temu krokowi, być może w przyszłości uratuje komuś życie, oddając mu swoje komórki macierzyste.

Akcja prowadzona jest w środę na Wydziale Matematyczno- Przyrodniczym UJK. W czwartek przeniesie się na Wydział Nauk o Zdrowiu, przy al. IX Wieków Kielc. Zapisać się będzie można w godzinach 11 - 18. Rejestracja polega jedynie na wypełnieniu krótkiej ankiety oraz pobraniu wymazu śliny z policzka.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szpik