Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyskie coraz bardziej otwarte dla idei przeszczepów

Ponad 50 przeszczepów przeprowadzono w ubiegłym roku w województwie świętokrzyskim. Przez wiele lat nasz region, był białą plamą pod względem pobierania organów do przeszczepów. Od pewnego czasu dzięki prowadzonym akcjom informacyjnym ta sytuacja zmienia się.

Autor: Iwona Murawska

10.03.2014 13:34

image Promocja idei transplantacji w parafii św. Franciszka z Asyżu Fot. Kamil Król / Radio Kielce
Komentarze

Jak mówi wojewódzki konsultant ds. transplantologii klinicznej, Maciej Kosieradzki w ubiegłym roku świętokrzyscy lekarze pobrali i przeszczepili nerki 30 osobom. 8 pacjentów miało przeszczepioną wątrobę, 13 szpik, a dwóch trzustkę.

Jak podkreśla Maciej Kosieradzki, zmienia się podejście do pobierania narządów i przeszczepów. Kilka lat temu był to temat tabu. Teraz rodziny rozumieją, że przekazując organy swoich bliskich innym potrzebującym, mogą uratować im życie.

Najdłużej żyjącym w Polsce pacjentem po przeszczepie nerki jest Zbigniew Żołądkowski. Jak mówi, operację miał przeprowadzoną 30 lat temu. Przed tym zabiegiem, co drugi dzień, 5 godzin, spędzał na dializach.

Na Uniwersytecie Jana Kochanowskiego odbyło się spotkanie dotyczące przeszczepów. Zorganizowało je Stowarzyszenie Osób z Niewydolnością Nerek "Sztuczna Nerka”.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

transplantacja przeszczep