Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Powstają strony internetowe przyjazne niedowidzącym

Kieleckie starostwo wprowadziło na swojej stronie internetowej udogodnienia dla niedowidzących. Po kliknięciu w odpowiednią zakładkę, czcionka zmienia się na większą, tło staje się białe i znika kolorowa grafika.

03.01.2014 16:19

image Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Dodatkowo wprowadzono wersję dźwiękowe artykułów i informacji zamieszczonych w witrynie urzędu- informuje Paweł Bochenek z zespołu do spraw informatyzacji starostwa. 

Kilka miesięcy temu zmieniła się również strona internetowa urzędu wojewódzkiego. Dostępna jest wersja dla niedowidzących, z żółtą czcionką na czarnym tle, która jest przyjętym standardem w tego typu rozwiązaniach. Nie ma natomiast wersji audio zamieszczanych tam treści. Urzędnicy zapowiadają jednak, że to dopiero początek zmian, nałożonych ustawą o dostępnie do informacji publicznej. Dokument mówi, że nikt nie może być dyskryminowana w tym dostępnie, ze względu na swoją niepełnosprawność.

Polski Związek Niewidomych jest zadowolony z tego, że zauważono problemy niepełnosprawnych. Zaznaczają jednak, że próby są trochę nieudolne i nie w pełni zaspokajają potrzeby tej części społeczeństwa. Główną trudność sprawia bowiem przełączenie się na wersję skierowaną do słabowidzących- wyjaśnia dyrektor świętokrzyskiego okręgu Polskiego Związku Niewidomych, Wojciech Czajkowski. Niewidomi ubolewają, że żadnych udogodnień nie ma dla nich na stronach urzędu miasta w Kielcach i świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Z kolei na stronie urzędu marszałkowskiego można jedynie zmienić wielkość czcionki artykułów zamieszczonych na portalu. Po kliknięciu w zakładkę dla niedowidzących, internauta przekierowywany jest na stronę innego portalu urzędu, na której nie ma już żadnych ułatwień dla niewidomych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Niepełnosprawni