Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Sytuacja w PO tematem Studia Politycznego

Grzegorz Schetyna nie wszedł do zarządu Platformy Obywatelskiej. Jego kandydaturę zgłosił Andrzej Halicki. Pierwszą wiceprzewodniczącą została zaproponowana przez Donalda Tuska Ewa Kopacz. Dotychczas te funkcję pełnił właśnie Grzegorz Schetyna. Sytuację w Platformie Obywatelskiej komentowali dziś goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Autor: Robert Kałuża

15.12.2013 13:42

image Studio Polityczne Radia Kielce - posłowie Andrzej Bętkowski, Sławomir Kopyciński, Marzena Okła Drewnowicz Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Poseł Twojego Ruchu Sławomir Kopyciński uważa, że wczorajsze decyzje nie kończą kariery Grzegorza Schetyny. "Jeszcze wszystko przed tym politykiem" - twierdzi poseł. Grzegorz Schetyna przegrał te wybory na wyraźne życzenie i polecenie premiera. Jeżeli ktoś neguje przywództwo przewodniczącego to zwykle płaci za to wysoką cenę" - dodał polityk. 

Lider SLD w regionie Andrzej Szejna przypomina, że Grzegorz Schetyna otrzymał wczoraj 147 głosów poparcia. To - jak powiedział - dowodzi, że duża grupa członków PO nie zgadza się z polityką Donalda Tuska i widzi spadające poparcie w sondażach. Z kolei poseł PiS Andrzej Bętkowski twierdzi, że wczorajsze głosowanie pokazuje, iż Platforma nie ma pomysłu na Polskę. "Platforma podcina swoje skrzydła i więdnie" - powiedział parlamentarzysta.

Tomasz Zbróg z Solidarnej Polski uważa, że Grzegorz Schetyna wczoraj stracił wszystko, a czas działa na jego niekorzyść.

Poseł Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz przekonywała natomiast, że partia jest demokratyczna i czymś naturalnym jest respektowanie decyzji wybranego latem przewodniczącego. Jej zdaniem premier miał prawo zgłosić swoich kandydatów do zarządu. Przewiduje to bowiem statut i regulamin partii. 

Dwa scenariusze polityczne dla Grzegorza Schetyny przewiduje politolog, profesor Ewa Marciniak z Uniwersytetu Warszawskiego.  Jej zdaniem Grzegorz Schetyna ma przed sobą dwa wyjścia z obecnej sytuacji. Dolnośląski polityk może powoli odbudowywać swoją pozycję w Platformie Obywatelskiej, poprzez ciężką parlamentarną pracę. Innym wyjściem dla Grzegorza Schetyny może być budowanie centroprawicowej formacji politycznej. Politolog zaznacza jednak, że druga opcja pozostaje mało prawdopodobna, ponieważ jest obarczona dużym ryzykiem.

Ewa Marciniak zaznacza, że dalszy rozwój sytuacji w Platformie Obywatelskiej zależy głównie od Donalda Tuska. 147 głosów, które oddano na Schetynę pokazują, że rządząca partia wciąż jest mocno podzielona. W opinii profesor Marciniak to od premiera zależy czy ta różnorodność będzie siłą czy też słabością PO.

Pierwszą wiceprzewodniczącą Platformy została Ewa Kopacz. Wiceprzewodniczącymi partii zostali też: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Bogdan Borusewicz, Cezary Grabarczyk i Radosław Sikorski. Nowym sekretarzem generalnym PO jest Paweł Graś. Do zarządu partii weszli też: Urszula Augustyn, Jadwiga Rotnicka, Danuta Pietraszewska, Tomasz Siemoniak i Jacek Rostowski. Kandydatury ich wszystkich rekomendował premier.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce