Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowa partia tematem Studia Politycznego Radia Kielce

Polska Razem - taką nazwę nosi nowa partia Jarosława Gowina, byłego posła PO. W jej szeregach znaleźli się również politycy z rozwiązanej partii Polska Jest Najważniejsza. Jaką rolę odegra nowe ugrupowanie - na to pytanie starali się odpowiedzieć goście Studia Politycznego Radia Kielce.

Autor: Robert Kałuża

08.12.2013 12:21

image Studio Polityczne 8 grudnia 2013 Fot. Stanisław Blinstrub / Radio Kielce

Poseł Platformy Obywatelskiej Artur Gierada przypomniał, że w nowej partii jest trzech byłych działaczy PO. "Nie mam żalu do kolegów bo każdy ma możliwość wyboru swojej drogi" - powiedział poseł. Jego zdaniem mogli jednak odejść wcześniej, a wykorzystali do tego wybory wewnętrzne w Platformie. "Prawdopodobnie Jarosław Gowin jako kontrkandydat Donalda Tuska już wtedy wiedział, że opuści Platformę i postępował trochę cynicznie" - dodał polityk.

Poseł PiS Andrzej Bętkowski stwierdził, że społeczeństwo jest dojrzałe politycznie i nie da się nabrać na nową inicjatywę Gowina. Z kolei Grzegorz Banaś z Solidarnej Polski przypomniał, że nowe ugrupowanie ma na starcie 7 procentowe poparcie, co nie jest złym wynikiem.

Poseł Twojego Ruchu Sławomir Kopyciński podkreślił, że nie widzi wielkich różnic programowych pomiędzy nową partią a PiS-em czy Solidarną Polską. Dodał, że dla elektoratu lewicy i ugrupowań lewicowych ta nowa inicjatywa jest zupełnie neutralna.

Henryk Milcarz z SLD stwierdził, że powstanie nowej partii to dobra wiadomość. Jej utworzenie dowodzi, że prawica tak się dzieli, iż w najbliższych wyborach żadna partia prawicowa nie będzie miała zdecydowanej większości. "Zapowiedzi PiS o samodzielnym rządzeniu można między bajki włożyć" - stwierdził Henryk Milcarz.

Poseł PSL Mirosław Pawlak przypomniał, że ludowcy chcieli współpracować z PJN, ale politycy tego ugrupowania postanowili porozumieć się z Jarosławem Gowinem.

Wczoraj w swoim przemówieniu lider nowej partii podkreślał konieczność zaprzestania politycznych wojen między największymi polskimi partiami. "Nie zgadzam się na politykę jałowych konfliktów, na rozbijanie naszego narodu na wrogie plemiona, tylko dlatego że służy to dwóm największym partiom politycznym" - mówił z oburzeniem Jarosław Gowin.

W swoim programie Polska Razem kładzie nacisk między innymi na politykę prorodzinną czy wspieranie młodych przedsiębiorców. Najważniejszą wartością nowego ugrupowania ma być tradycja. "Będziemy konsekwentnie stać na straży interesu narodowego, wymaga on żebyśmy byli w Unii Europejskiej. Nie może jednak być to unia kilku mocarstw, ani unia brukselskich urzędników. To ma być Europa wolnych ojczyzn" - wygłosił Jarosław Gowin.

Do ugrupowania Polska Razem przyłączyli się m.in. posłowie John Godson, Jacek Żalek, Artur Zasada. Jednymi z głównych działaczy nowej partii mają być: eurodeputowany Paweł Kowal i Przemysław Wipler z ramienia Republikanów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce