Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Politycy dyskutowali o sytuacji na Ukrainie

Sytuację na Ukrainie komentowali dziś goście Studia Politycznego Radia Kielce. Ukraina nie podpisała umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Ta decyzja spowodowała protesty. Dodatkowo, od momentu kiedy milicja brutalnie rozpędziła demonstrację na stołecznym placu Niepodległości, manifestacje zmieniły charakter z proeuropejskich na antyrządowe.

Autor: Robert Kałuża

01.12.2013 13:54

image Studio Polityczne Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Poseł Platformy Obywatelskiej Lucjan Pietrzczyk przyznaje, że emocje wokół tego, co dzieje się na Ukrainie są duże. Jego zdaniem potrzebne jest jednak wsparcie dla sił proeuropejskich.- Dobrze, że zachęcamy Ukrainę do współpracy z Unią i myślę, że wszyscy politycy powinni wspierać ten kiełkujący proces integracji - powiedział poseł.

Senator Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Słoń przypomniał, że na Ukrainę pojechał prezes PiS. - Jarosław Kaczyński jest wysłannikiem całej klasy politycznej, wszystkich opcji, bo to PiS przejął na siebie największą rolę w tym wsparciu ukraińskiej opozycji. Tego kraju nie można pozostawić w sferze wpływów rosyjskich - stwierdził senator.

Poseł PSL Jarosław Górczyński stwierdził, że polityka Putina wygrała z unijną polityką rozszerzenia, a Ukraina "lawiruje" obecnie pomiędzy Rosją a Unią.

Poseł Twojego Ruchu Sławomir Kopyciński twierdzi, że ostatnie wydarzenia odnowiły wszelkie podziały w tym kraju a sytuacja jest napięta. - Część społeczeństwa chce wejścia do Unii Europejskiej, druga grupa nie. Ciężko przewidzieć jak to się skończy - uważa poseł.

Grzegorz Banaś z Solidarnej Polski zasugerował, że Unia Europejska powinna zaproponować Ukrainie lepsze warunki. Chodzi o pieniądze, ale obecnie Unia jest zajęta ratowaniem - jak to określił - "swojego południa".

Szef SLD w regionie Andrzej Szejna także uważa, że powodem obecnej sytuacji na Ukrainie jest ekonomia. - Ukraina jest w stanie kryzysu, dużego bezrobocia i w tej sytuacji Unia nie przedstawiła dobrej propozycji finansowej, która zabezpieczyłaby interesy Ukrainy - powiedział polityk.

W sobotniej demonstracji na Ukrainie ucierpieli Polacy. Premier Donald Tusk zaapelował o zaprzestanie przemocy i zapowiedział, że będzie się domagał wyjaśnień w tej sprawie.

Galeria zdjęć Studio Polityczne 1 grudnia [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce