Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Smaki gęsiny w Chmielniku

W Chmielniku odbył się 2. powiatowy konkurs "Smaki gęsiny" na najlepszą potrawę tradycyjną regionu świętokrzyskiego. Do rywalizacji przystąpiło 8 gospodarstw agroturystycznych, w których przyrządzane są potrawy z tego mięsa.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

11.11.2013 10:14

image Fot. Anna Michalska / sodr.pl

Zwyciężyli właściciele gospodarstwa agroturystycznego "Wiśniowe wzgórze" w Dębnie, w gminie Nowa Słupia - Agnieszka i Sławomir Zięba, którzy przygotowali szafranową zupę z gęsi kieleckiej oraz roladę z gęsi na konfiturze z gruszek. Laureaci I nagrody - ufundowanej przez europosła - Czesława Siekierskiego - nie chcieli zdradzić wszystkich tajemnic podawanej  gęsiny.  


2. miejsce w konkursie i  nagrodę ufundowaną przez marszałka woj. świetokrzyskiego - Adama Jarubasa -  zdobyła Elżbieta Osman - gospodarstwo agroturystyczne "Daleko od szosy" w Brodach, w gminie Pierzchnica za zupę z gęsiny z pierożkami z mąki orkiszowej oraz pasztet z gęsi z wiśnią nadwiślanką.


Na "gęsim" podium 3 miejsce zajęli Jadwiga i Marek Dulębowie prowadządzy gospodarstwo agroturystyczne "Na górce" w Wiącce, w gminie Bodzentyn, którzy zaproponowali pieczone nadziewane gęsie szyje i gęsiową siekanice. Nagrodę ufundował burmistrz Masta i Gminy Chmielnik - Jarosław Zatorski.


Jak podkreślała jurorka konkursu - Teresa Wąsik, popularyzacja gęsiny i to właśnie w święto to powrót do tradycji.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik konkurs kulinarny