Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

 Podsumowanie projektu „Świętokrzyski  Sztetl”

Dyrektorzy muzeów, instytucji kultury i edukacji z naszego regionu spotkają się dziś w Chmielniku na koncercie, który stanowi podsumowanie projektu „Świętokrzyski  Sztetl”. Spotkanie zaplanowano w dawnej synagodze, która przekształcona została w Ośrodek Edukacyjno – Muzealny „Świętokrzyski Sztetl” im. Majera Małego.

Autor: Renata Morąg

10.11.2013 07:55

image Chmielnik. Świętokrzyski Sztetl - Synagoga Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Główną salą ekspozycyjną muzeum jest szklana bima, w której odbędzie się koncert. To unikatowy obiekt zbudowany z 5 ton specjalnego szkła. Szklany monument zaprojektowany przez Mirosława Nizio, wzorowany jest na XVIII - wiecznym oryginale i nie zawiera żadnych połączeń metalowych. Podczas koncertu wystąpią: Leopold Kozłowski – nazywany Ostatnim Klezmerem Galicji, Kamila Klimczak, Ludmiła Worobec – Witek, Artur Jaroń, Marzena Trzebińska oraz zespół taneczny „Kamena”. Uczestnicy uroczystości zwiedzą także synagogę i zapoznają się z ofertą muzealną placówki.


Podczas uroczystości zostanie także otwarta Sala Leopolda Kozłowskiego Kleinmana – Honorowego Obywatela Chmielnika. Zdaniem Agnieszki Dziarmagi, kierownik Ośrodka „Świętokrzyski Sztetl”, dzięki pamiątkom przekazanym dla muzeum przez wybitnego klezmera, sala stanowi przykład wkładu Polaków o korzeniach żydowskich w tworzenie dorobku kulturalnego społeczeństwa polskiego. Wśród eksponatów przekazanych przez Leopolda Kozłowskiego są m.in.: kolekcja jego zdjęć: z Romanem Polańskim, Adrienem Brody, Parą Prezydencką – Marią l Lechem Kaczyńskimi, a także statuetki, dyplomy, płyty i medale za dorobek kompozytorski.


Spotkanie rozpocznie się o godz. 16.00

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyski Sztetl