Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Politycy wspominali Tadeusza Mazowieckiego

Był wielkim politykiem i mężem stanu - tak świętokrzyscy parlamentarzyści zgodnie oceniają pierwszego niekomunistycznego premiera Tadeusza Mazowieckiego. Dziś w Warszawie odbywa się jego pogrzeb.

Autor: Marek Orkisz

03.11.2013 11:22

image Studio Polityczne (3 listopada 2013) Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Poseł PO Lucjan Pietrzczyk - uważa, że był on, jedną z najjaśniejszych postaci polskiej demokracji. Nie tylko wyróżniał się jako mąż stanu, ale także jako człowiek wielkiej kultury i zasad, którymi się kierował.

Mirosław Pawlak z PSL - powiedział w Studiu Politycznym Radia Kielce, że zawsze podziwiał go,  jako polityka wielkiego formatu, który w bardzo trudnym czasie przemian politycznych i gospodarczych odegrał olbrzymią rolę. Był jedną z osób, która tworzyła "okrągły stół", a potem pierwszy rząd z programem gospodarczym.

Piotr Nowaczek z SLD - uważa Tadeusza Mazowieckiego za osobę wyjątkową, męża stanu. Zauważa, że Tadeusz Mazowiecki nie  zajmował się polityką dla własnych korzyści, ale po to, by naprawiać Polskę.  

Także Andrzej Bętkowski z PiS uważa go za charyzmatycznego polityka, który przeprowadził Polskę z PRL do rzeczywistości wolnej ojczyzny. Przypomina jednocześnie, że w sprawach kluczowowych były premier zawsze był zasadniczy. Jako obserwator ONZ na Bałkanach na znak protestu przeciwko bezradności mocarstw wobec ludobójstwa, zrzekł się swojej funkcji.

Dla Sławomira Kopycińskiego z Twojego Ruchu - Mazowiecki był współtwórcą współczesnej historii Polski. Był politykiem niezwykle opanowanym i odpowiedzialnym, a jednocześnie zawsze poszukiwał kompromisu, którego Polska wówczas potrzebowała.

Grzegorz Banaś z Solidarnej Polski - wspomina z kolei słynny gest zwycięstwa pokazywany przez premiera. Dla niego i wielu Polaków, były to chwile z których mogli być dumni i z nadzieją patrzeć na przyszłość.

Galeria zdjęć Studio Polityczne (3 listopada 2013) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce Tadeusz Mazowiecki