Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Sandomierzu rozmawiali o problemach osób niepełnosprawnych

Debata podsumowująca projekt „Trochę kultury - uczymy się razem” została zorganizowana w Sandomierzu. Akcja miała zwrócić uwagę na problem komunikacji z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Sekretarz stowarzyszenia "Dobrze, że jesteś" Katarzyna Zioło powiedziała, że jest to projekt ponadczasowy, ponieważ chodzi o komfort życia osób zdrowych i niepełnosprawnych.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

25.10.2013 16:35

image Trochę kultury - uczymy się razem - stowarzyszenie "Dobrze, że jesteś" Fot.

Działania pokazały jakie są główne problemy. To lekceważący stosunek do osób niepełnosprawnych, w niektórych urzędach, sklepach, punktach usługowych, a także oszukiwanie podczas zakupów i zaczepki - dodaje Katarzyna Zioło.

Duże nadzieje wiąże z projektem Tomasz Kwiatkowski - podopieczny Środowiskowego Domu Samopomocy. W rozmowie z Radiem Kielce powiedział, że osoby niepełnosprawne są niechętnie odbierane w miejscach publicznych. Zdarza się, że wytyka się je palcami i wyśmiewa.  

W realizację projektu włączył się aktor Andrzej Seweryn, który promował go w ogólnopolskich mediach, razem z uczniami ośrodka „Radość Życia". Jego wizerunek znalazł się na plakatach rozwieszonych w Sandomierzu, opisujących właściwe zachowania wobec niepełnosprawnych.

Podczas debaty ogłoszona została lista 30 miejsc i instytucji, przyjaznych dla osób niepełnosprawnych. Trzy pierwsze miejsca zajmują: Komenda Powiatowa Policji, Komenda Straży Pożarnej i biuro terenowe ZUS.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Sandomierz Niepełnosprawni