Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Politycy podzieleni w sprawie obniżenia wieku szkolnego

Świętokrzyscy politycy podzieleni w sprawie obniżenia wieku szkolnego. Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się obywatelskim wnioskiem o przeprowadzenie referendum w tej sprawie. Uzyskał on poparcie prawie miliona Polaków. Chodzi o to, czy do szkół powinny pójść sześciolatki.

Autor: Robert Kałuża

20.10.2013 13:35

image Studio Polityczne Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Poseł Platformy Obywatelskiej Marzena Okła-Drewnowicz zapewniała w Studiu Politycznym Radia Kielce, że szkoły są odpowiednio przygotowane na przyjęcie sześciolatków. "Na bieżące remonty i wyposażenie samorządy otrzymały ponad miliard złotych. Szkoły, jeśli chodzi na przykład o pomoce dydaktyczne, są lepiej wyposazone niż przedszkola" - stwierdziła na naszej antenie.

Europosłanka SLD Joanna Senyszyn podkreśliła natomiast, że rodzice muszą mieć wpływ na to, co  dzieje się z dziećmi i referendum powinno się odbyć. Przypomniała jednocześnie o pewnych problemach polskich szkół. "Placówkom brakuje pieniędzy a w klasach często jest za dużo dzieci. Ponadto szkoła nie uczy myślenia i wyrażania własnych poglądów" - uważa Joanna Senyszyn.

Z kolei poseł Twojego Ruchu Sławomir Kopyciński nie jest pewien, czy akurat ta sprawa powinna być rozstrzygana w referendum. "Dotyczy to wąskiej grupy społecznej, czyli tylko rodziców, którzy mają dzieci w wieku 6-ciu lat. Referendum może się nie udać, a koszty jego przeprowadzenia są ogromne. Moim zdaniem decyzję w tej sprawie powinien podjąć Sejm - stwierdził polityk.

Europoseł Solidarnej Polski Jacek Włosowicz uważa, że dzieci nie powinny w wieku 6-ciu lat iść do szkoły. "Nie zmuszajmy ich aby dźwigały ciężkie tornistry. Ten okres to bardziej czas zabawy i edukacji przez zabawę" - mówił polityk.

Przeprowadzenie referendum popiera Prawo i Sprawiedliwość. Poseł Andrzej Bętkowski przypomniał, że jest to projekt obywatelski i nie żadnych podtekstów politycznych. Podczas głosowania w klubach nie powinno być dyscypliny, ponieważ ta sprawa to bardziej kwestia indywidualnych decyzji każdego z rodziców - dodał Arkadiusz Bąk z PSL-u.

Podczas referendum Polacy mieliby odpowiedzieć czy sześciolatki powinny pójść do szkoły. Zgodnie z ostatnimi propozycjami rządu od września 2014 r. do I klas mają pójść obowiązkowo sześciolatki urodzone w pierwszej połowie 2008 r. W referendum padają także cztery inne pytania: o zniesienie obowiązkowej zerówki dla pięciolatków, o przywrócenie starych podstaw programowych w liceach ogólnokształcących, o powrót do modelu szkolnictwa składającego się z ośmioletniej szkoły podstawowej i czteroletnich szkół średnich, o wprowadzenie ustawowych rozwiązań, które powstrzymałyby likwidację publicznych szkół i przedszkoli.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Studio Polityczne Radia Kielce