Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wystawa fotograficzna na ostrowieckim Rynku

W Ostrowcu, otwarta została wystawa fotograficzna poświęcona 71 rocznicy egzekucji mieszkańców miasta. Ekspozycję można obejrzeć na Rynku, czyli w miejscu tragicznych wydarzeń. Prezentowane są m.in. fotografie ostrowczan, którzy zostali powieszeni przez Niemców 30 września 1942 roku.

28.09.2013 19:06

image Ostrowiec Świętokrzyski. Rynek Fot. / Wikipedia

To była największa zbiorowa egzekucja w Ostrowcu w czasach wojny. Hitlerowcy w odwecie za akcję dywersyjną partyzantów, najpierw uwięzili a potem w publicznej egzekucji powiesili 29 najbardziej znamienitych mieszkańców tego miasta. Egzekucja odbywała się na płycie Rynku, gdzie dopiero 21 lat temu stanął pomnik upamiętniający tamte wydarzenia. Jak informuje Stanisław Dunin-Borkowski z Galerii Fotografii MCK, na wystawie prezentowane są m.in. fotografie i pamiątki po osobach, które straciły wtedy życie oraz zdjęcia Ostrowca z lat wojny.

Główne uroczystości upamiętniające wydarzenia sprzed 71 lat odbędą się w poniedziałek, 30 września. Najpierw na cmentarzu parafialnym, przy symbolicznym grobie ofiar tej zbrodni odmówiona będzie modlitwa, potem w kolegiacie Świętego Michała odprawiona zostanie msza. Po jej zakończeniu, już w godzinach wieczornych na płycie Rynku odbędzie się apel poległych a w miejscu kaźni zapalone zostaną znicze i złożone kwiaty.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ostrowiec Rynek Wystawa