Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Centrum Matki i Noworodka pobiera krew pępowinową

Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka w Kielcach, jako jedna z trzech placówek w Polsce, umożliwia kobietom rodzącym dzieci, oddanie na cele społeczne krwi pępowinowej. Zabieg jest całkowicie nieinwazyjny i bezbolesny zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Przeprowadzany jest podczas porodu, po przecięciu przez lekarza pępowiny. Z jej odciętego fragmentu pobierana jest krew, wyjaśnia dyrektor szpitala, Rafał Szpak.

Autor: Iwona Murawska

19.09.2013 16:29

image Mobilny punkt poboru krwi Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Zabieg oraz przechowywanie krwi w publicznym banku jest dla pacjentki bezpłatne, musi ona jednak podpisać dokumenty, w których zrzeka się do niej praw. Wyniki badania krwi i zgodności tkankowej wysyłane są do Centralnego Banku Światowego, dlatego krew może służyć zarówno osobie, która ją oddała i jej dziecku, jak i chorym na całym świecie.

Krew pępowinową można wykorzystywać do odbudowywania, lub zastępowania uszkodzonych komórek, a tym samym do walki z wieloma poważnymi chorobami hematologicznymi, onkologicznymi, metabolicznymi oraz immunologicznymi- wyjaśnia kierownik oddziału położniczo - ginekologicznego w szpitalu przy Prostej- Andrzej Witczak.

W ubiegłym roku, w całym kraju, krew pępowinową pobrano od prawie 2 tysięcy kobiet. Świętokrzyskie Centrum Matki i Noworodka szacuje, że w tym roku zabieg ten przeprowadzi u 200 pań.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

krew