Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

NFZ wyjaśnia przypadki nieubezpieczonych pacjentów

Świętokrzyski Oddział NFZ od początku roku wyjaśniał kilkaset przypadków osób które były przekonane, że są ubezpieczone, tymczasem okazało się, że nie ma ich w ewidencji i być może będą musieli zapłacić z własnej kieszeni za świadczenia zdrowotne.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik

05.08.2013 14:17

image NFZ Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Jak przypomina rzecznik NFZ Beata Szczepanek - to na pacjentach spoczywa obowiązek sprawdzania i dopilnowania ubezpieczenia zdrowotnego. Tymczasem zdarza się, że osoba pracuje, ale nie ma jej w ewidencji ubezpieczonych. Jeszcze częściej może być tak, że osoba pracująca zapomniała zgłosić do ubezpieczenia niepracujących członków swojej rodziny, np. małżonka lub dzieci. Częstym przypadkiem jest także sytuacja, że dana osoba pracowała przez krótki czas i była z tego tytułu ubezpieczona. Jednak po zakończeniu pracy, ponownie nie ma ubezpieczenia. W takiej sytuacji formalności kolejny raz powinni dopełnić członkowie jej rodziny.

Tymczasem część osób o tym zapomina i może zdarzyć się, że szpital czy Fundusz wystawi im  rachunek za świadczenia zdrowotne. NFZ wyjaśnia takie przypadki, ale lepiej by pacjenci wcześniej sami pamiętali o ubezpieczeniu siebie i swoich bliskich.

Pomocny może być Zintegrowany  Informator Pacjenta - czyli system elektronicznej weryfikacji danych. Przy pomocy Internetu, możemy przejrzeć historię swojego leczenia, ubezpieczenia,    zleconych badań i ich kosztów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ