Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ministerstwo Zdrowia chce likwidacji konkursów na świadczenia medyczne

Ministerstwo Zdrowia chce likwidacji, organizowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia konkursów, na świadczenia medyczne. Resort argumentuje, że takie rozwiązanie zapewni większe bezpieczeństwo pacjentom, bo każda zmiana świadczeniodawcy zakłóca proces leczenia.

Autor: Iwona Murawska

12.07.2013 14:03

image NFZ Fot. Kamil Król / Radio Kielce

Rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ Beata Szczepanek wyjaśnia, że umowy z podmiotami, które w tym roku świadczą usługi medyczne, byłyby aneksowane. Na razie nie wiadomo, czy i kiedy pomysł ministerstwa wejdzie w życie. Wiadomo natomiast, że przy zawieraniu umów, Fundusz będzie oceniał tzw. kompleksowość. Oznacza to, że priorytet będą miały te placówki medyczne, które świadczą pełne spektrum usług.

Zdaniem dyrektora szpitala powiatowego w Końskich- Wojciecha Przybylskiego, pomysł resortu zdrowia wyeliminuje z rynku tych, którzy leczenie pacjentów traktują, wyłącznie jako możliwość zarobku. Jak mówi, prywatne szpitale, czy przychodnie skupiają się tylko na takich usługach, które są dobrze opłacane przez NFZ. Zdaniem Wojciecha Przybylskiego, ogłaszanie konkursów jest konieczne tylko wtedy, gdy brakuje specjalistów. 

Ministerstwo Zdrowia chce także, aby przychodnie przyszpitalne były kontraktowane osobno. Pozwoliłoby to, pacjentom, którzy wychodzą ze szpitala, na dalsze leczenie w przychodni.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ