Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Inauguracja wakacyjnej gry miejskiej

Pokaz filmu „Popiół i diament” w ostrowieckim amfiteatrze zainauguruje cykl kina plenerowego, a także nową wakacyjną atrakcję - grę miejską „Brylant na śmietniku”.  Według reportażysty Krzysztofa Kąkolewskiego - to właśnie Ostrowiec i rozgrywające się w nim tuż po wojnie wydarzenia zainspirowały Jerzego Andrzejewskiego do napisania powieści „Popiół i diament”.

06.07.2013 16:32

image Projektor Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dzisiejszy pokaz obrazu w reżyserii Andrzeja Wajdy, rozpocznie się o godzinie 21.00 w parku miejskim. Projekcję poprzedzi film dokumentalny, prezentujący tezy Krzysztofa Kąkolewskiego, autora książki „Diament odnaleziony w popiele”. Wskazuje on na wiele podobieństw pomiędzy postaciami literackimi, a prawdziwymi bohaterami wydarzeń, jakie faktycznie miały miejsce w Ostrowcu. Według Kąkolewskiego pierwowzorem Maćka Chełmickiego miał być lokalny konspirator Stanisław Kosicki „Bohun”, a zamordowanym działaczem partyjnym - znany ostrowiecki działacz komunistyczny Jan Foremniak. Film dokumentalny pokazuje spotkanie Kąkolewskiego z Kosickim w 1995 roku.

Organizator kina plenerowego, czyli Miejskie Centrum Kultury zapowiada jednocześnie inaugurację wakacyjnej atrakcji turystycznej - gry miejskiej, inspirowanej powieścią „Popiół i diament”. Będzie to trwająca do połowy sierpnia zabawa, w czasie której uczestnicy będą odgadywać, które miejsca z powieści odpowiadają tym prawdziwym w Ostrowcu Świętokrzyskim. 
 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ostrowiec