Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyski Sztetl otwarty w Chmielniku

Ośrodek edukacyjno-muzealny "Świętokrzyski Sztetl" został otwarty sobotnie popołudnie w Chmielniku.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz , Marek Orkisz , Radosław Podsiadły

15.06.2013 19:49

image Chmielnik. Świętokrzyski Sztetl - Synagoga - Szklana Bima Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

W murach dawnej synagogi, przygotowano multimedialną ekspozycję, która nawiązuje do historii i kultury dawnych mieszkańców miasteczka, począwszy od czasu pojawienia się Żydów w Chmielniku i w regionie, przez 20-lecie międzywojenne, lata holokaustu, czasy po II wojnie światowej i współczesne. Prezentowane sa listy i fotografie sprzed 1939 roku, które przechowali mieszkańcy miasta. Zwiedzający, korzystając z najnowszych technik multimedialnych będą mogli wniknąć w   atmosferę   żydowskiego miasteczka.  

Centralnym punktem synagogi jest bima, czyli miejsce gdzie przechowywano i czytano zwoje tory. Instalacja jest wyjątkowa- przekonuje burmistrz Chmielnika Jarosław Zatorski. Wykonano ją z czystego szkła, które załamuje wpadające do budynku światło słoneczne.

W domu kultury otwarto w sobotę wystawę obrazów olejnych Jacka Frąckiewicza i wycinanek żydowskich, Ilony Kotaszewskiej. Autorka wyjaśnia, że wycinanki przedstawiają symbole religijne. Najczęstszym motywem jest menora, ale pojawiają się także lwy, symbolizujące pokolenie Judy i siłę. Z kolei, korona ma przedstawiać mądrość Tory i w ten sposób pokazuje Boga, którego nie wolno wyobrażać w ludzkiej postaci.

Kulminacyjnym momentem uroczystości będą konerty Danuty Stankiewicz i klezmera- Leopolda Kozłowskiego, który zaprezentuje napisaną przez siebie piosenkę o Chmielniku.

Świętokrzyki Sztetl będzie nosił imię Majera Małego- dawnego mieszkańca Chmielnika, obecnie żyjącego w Izraelu.

Galeria zdjęć Chmielnik - Świętokrzyski Sztetl 15.06.2013 [Zdjęcia: 33]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik