Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Onkologia rusza z programem profilaktyki raka płuca

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczyna realizację programu profilaktyki raka płuca. Pierwsi pacjenci zostaną zbadani we wtorek.

Autor: Iwona Murawska

25.05.2020 11:56

image Świętokrzyskie Centrum Onkologii Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Izabela Opalińska, rzecznik szpitala informuje, że z bezpłatnych badań będą mogły skorzystać osoby w wieku 55-75 lat, które palą bądź paliły papierosy i nie mają objawów choroby.

- Program jest dedykowany osobom, które palą papierosy, bądź rzuciły je nie później niż 15 lat temu, a dziennie wypalały 20 i więcej papierosów - mówi rzecznik.

W programie mogą wziąć udział także osoby w wieku 50-75 lat, które z racji wykonywanego zawodu są w grupie osób o podwyższonym ryzyku zachorowania na raka płuc. To m.in. górnicy, metalurgowie, pracownicy budowlani, spawacze, kamieniarze, blacharze, a także pracownicy zajezdni autobusowych, stacji paliw, mechanicy samochodowi, czy zawodowi kierowcy - wymienia Izabela Opalińska.

- Chcemy zachęcić te osoby, by skorzystały z przesiewowego badania płuc tomografem komputerowym. Pomoże ono w wykryciu podejrzanych zmian. W ramach programu pacjent będzie mógł również skorzystać z bezpłatnej konsultacji specjalisty i oczywiście z porady antynikotynowej - mówi Izabela Opalińska.

Z programu będą mogli skorzystać mieszkańcy trzech województw, tj. świętokrzyskiego, podkarpackiego i małopolskiego. W sumie w ciągu dwóch lat przebadanych zostanie 2,3 tys. osób.

Osoby, które chciałyby skorzystać z programu profilaktyki raka płuca muszą wejść na stronę internetową www.profilaktykarakapluca.pl. Tam zamieszczono ankietę, którą pacjent może wypełnić on-line. Następnie musi się skontaktować pod numerem telefonu 885 779 988 ze szpitalem i umówić na badanie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

ŚCO RK Kielce Świętokrzyskie Centrum Onkologii
other news

Podobne wiadomości

Onkologia wznawia badania

Onkologia wznawia badania

Kielecka onkologia znów wykonuje część badań

Kielecka onkologia znów wykonuje część badań

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii mogą już badać próbki

W Świętokrzyskim Centrum Onkologii mogą już badać próbki