Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pieniądze na pomoc dla przedsiębiorców nadal dostępne

Świętokrzyscy przedsiębiorcy cały czas mogą sięgać po 150 mln zł wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej. Te pieniądze są przeznaczane między innymi na pożyczki pokrywające koszty bieżące działalności gospodarczej.

Autor: Michał Kita

25.05.2020 11:25

image 25.05.2020. Kielce. Konferencja prasowa wojewody świętokrzyskiego i marszałka województwa. Na zdjęciu (od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski i Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego Fot. / Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego/Facebook

O pomocy dla przedsiębiorców z regionu poinformowali podczas poniedziałkowej konferencji prasowej wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz oraz marszałek województwa Andrzej Bętkowski.

Jak stwierdził wojewoda wsparcia dla przedsiębiorców udziela m.in Bank Gospodarstwa Krajowego, realizując zabezpieczenia finansowe, z których skorzystało już ponad 250 przedsiębiorców z regionu.

- Ponadto świętokrzyskie urzędy pracy udzielają pomocy w ramach ochrony miejsc pracy z funduszu gwarantowanych świadczeń. Przeznaczyły na ten cel prawie 232 mln zł. Świętokrzyskie firmy cały czas mogą starać się także o świadczenia przestojowe, na wypłatę wynagrodzeń dla pracowników kiedy przedsiębiorstwa z powodu pandemii nie są w stanie utrzymać pełnej płynności pracy - dodaje. 

Jak mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, oprócz rządowego wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej, samorząd województwa wspiera lokalnych przedsiębiorców także środkami z funduszy unijnych.

- Obecnie w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego kierujemy 231 mln zł dla przedsiębiorców. Te środki pozwolą na zaciągnięcie kredytów obrotowych i inwestycyjnych, realizowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. To wsparcie udzielane jest na preferencyjnych warunkach, przedsiębiorcy nie muszą posiadać wkładu własnego. Pożyczki są udzielane maksymalnie na okres 72 miesięcy z możliwością sześciomiesięcznej karencji - wyjaśnia.

Andrzej Bętkowski podkreślił, że na wsparcie dla przedsiębiorców z projektów urzędu marszałkowskiego zostanie przeznaczone także 10 mln zł na doradztwo dla małych i średnich firm. Pomoc w ramach tego programu będzie realizowana w ramach voucherów o maksymalnej wartości do 50 tys. zł. Nabór wniosków potrwa do 31 sierpnia.

W ramach wsparcia inwestycyjnego małych i średnich przedsiębiorstw zarząd województwa rozdysponował już 40 mln zł, które trafiły do ponad 250 firm z terenu województwa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego wojewoda świętokrzyski RK Kielce Zbigniew Koniusz koronawirus Tarcza Antykryzysowa
other news

Podobne wiadomości

MUP nie spieszy się z Tarczą Antykryzysową? Zaledwie 10 proc. wniosków rozpatrzonych

MUP nie spieszy się z Tarczą Antykryzysową? Zaledwie 10 proc. wniosków rozpatrzonych

Samorządowa tarcza dla przedsiębiorców

Samorządowa tarcza dla przedsiębiorców

Tarcza Antykryzysowa - najczęstsze pytania i odpowiedzi

Tarcza Antykryzysowa - najczęstsze pytania i odpowiedzi