Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lalki chcą kontaktu z widzami i uciekają z teatru

Olbrzymi mamut o imieniu Krzyś uciekł z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” i grasował po ulicach Kielc. To historia opowiedziana przez najnowszą produkcję sceny dla najmłodszego widza, którą można zobaczyć online. Film powstał w związku z obchodami Dnia Teatru Publicznego.

Autor: Dorota Klusek

22.05.2020 16:24

image Zdjęcia z planu filmowego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Fot. / Dorota Klusek
Komentarze

Jak wyjaśnia Przemysław Żmiejko, jeden z twórców „zamieszania”, ogromna lalka miała już dość siedzenia w teatrze i wyszła na ulicę, na spotkanie z widzami.

- Mamut nam uciekł, i próbujemy go złapać, a przy okazji śledzimy jego ścieżki, dokąd nas zaprowadzi - wyjaśnia.

Mamut jest lalką niezwykłą. Ma ponad 2 metry wysokości i powstała w ramach ubiegłorocznej edycji konkursu Animatus. Jej autorem jest Łukasz Puczko.

Robert Drobniuch, dyrektor „Kubusia”, tłumaczy, że cała akcja jest wyrazem tęsknoty za publicznością, która co roku tłumnie brała udział w wydarzeniach związanych z Dniem Teatru Publicznego.

- W tym roku z racji obostrzeń związanych z pandemią nie możemy zaprosić widzów do teatru, więc jest to taki sygnał wysłany do nich, żeby pamiętali, że mają teatr, żeby wiedzieli, że czekamy na naszą publiczność i że wierzymy, że w najbliższej przyszłości otworzymy naszą scenę -  podkreśla.

Zdjęcia z planu filmowego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.Fot. Dorota Klusek

Na planie zdjęciowym pojawiło się liczne grono aktorskie: Anna Domalewska, Beata Orłowska, Małgorzata Sielska, Agata Sobota, Jolanta Kęćko, Dorota Anyż, Andrzej Matysiak, Kuba Sielski, Błażej Twarowski, Andrzej Skorodzień, a także Ewa Lubacz i Michał Olszewski, którzy podjęli się trudnego zadania ożywienia mamuta.

Jolanta Kęćko wcieliła się w zbulwersowaną mieszkankę.

- Jestem tak zwaną pańcią, która jedzie samochodem, spieszy się na spotkanie, a tu cały cyrk, mamut na ulicy Dużej, wiec dużo się dzieje - śmieje się.

Podkreśliła, że wbrew postawie jej bohaterki, kielczanie przychylnie patrzyli na utrudnienia.

- Wszyscy spotykamy się z uśmiechem ze strony mieszkańców, ludzie do nas wychodzą, więc jest sympatycznie. Chyba wszyscy jesteśmy stęsknieni i spragnieni kontaktu z drugą osobą. Trudny czas dla nas wszystkich, więc z tym większą ochotą wróciliśmy do pracy. Jest zamieszanie, jest ruch, jesteśmy w swoim żywiole, że nareszcie możemy robić to, co lubimy - mówiła.

Za realizację filmu odpowiadali: Robert Drobniuch, Anna Andraka, Przemysław Żmiejko, Mateusz Śliwa i Mariusz Kopała. My przedstawiamy gotową produkcję.

W weekend na facebooku i kanale YouTube Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” będzie można również zobaczyć debatę kulturalną z udziałem wybranych postaci ze spektakli Teatru „Kubuś”, a także niespodziankę muzyczną w wykonaniu rapującego Hiphopotama.

W planach są także kolejne działania online. Aktorzy już dzisiaj zapraszają na internetowe czytania sztuk dla dzieci, które powstaną dzięki dotacji z ministerialnego programu „Kultura w sieci” i będą prezentowane w wakacje. Wsparcie ministerialne uzyskane przez Teatr „Kubuś” na ten projekt wynosi 94 tys. zł.

Zdjęcia z planu filmowego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach.Fot. Dorota Klusek

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” RK Kielce Robert Drobniuch Anna Domalewska
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Pięciu chętnych, aby pokierować teatrem Kubuś

Pięciu chętnych, aby pokierować teatrem Kubuś

Imponujące domowe teatry. „Kubuś” rozstrzygnął konkurs

Imponujące domowe teatry. „Kubuś” rozstrzygnął konkurs

Teatr Żeromskiego rozda maseczki dla mieszkańców

Teatr Żeromskiego rozda maseczki dla mieszkańców

Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr

Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr