Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Było spotkanie. Jest szansa na porozumienie w teatrze

Jako bardzo dobre, ocenił marszałek Andrzej Bętkowski rozmowy między związkiem zawodowym aktorów Teatru imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach, a jego szefem, Michałem Kotańskim. Mediacje odbyły się dzisiaj w urzędzie marszałkowskim.

Autor: Dorota Klusek

22.05.2020 15:08

image 22.05.2020. Kielce. Spotkanie u marszałka województwa świętokrzyskiego ws. konfliktu teatrów. Na zdjęciu (od lewej): Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiego, Magdalena Kusztal - dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Narodowego urzędu marszałkowskiego, Michał Kotański - dyrektor Teatru Żeromskiego Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Miejsce nie było przypadkowe, ponieważ samorząd jest organem prowadzącym kielecką scenę dramatyczną. W spotkaniu wzięli udział również: Magdalena Kusztal – dyrektor departamentu kultury i dziedzictwa narodowego w urzędzie marszałkowskim i Waldemar Bartosz, przewodniczący Świętokrzyskiej „Solidarności”. Po zakończeniu rozmów, marszałek Andrzej Bętkowski stwierdził, że jest zadowolony z ich przebiegu.

- Obie strony wykazały się postawą, która doprowadziła do pewnego, wspólnego stanowiska i zdania, że przedstawiciele organizacji związkowej spotkają się z dyrektorem Kotańskim i pewne rzeczy sformalizują poprzez zmiany w regulaminie pracy teatru, które zadowolą obie strony - mówił.

Sporną kwestią było to, że aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego usłyszeli zakaz współpracy z prywatnym Teatrem TeTaTeT Teresy i Mirosława Bielińskich. Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Waldemar Bartosz.

- Nasze stanowisko jest niezmienne. Uważamy, że zarządzenia, które naruszają zbiorowe stosunki pracy, mówiąc delikatnie, są niewłaściwe i dlatego proponujemy negocjowanie tej kwestii w ramach regulaminu pracy w teatrze. Obie strony się na to zgodziły - powiedział przewodniczący.

22.05.2020. Kielce. Spotkanie u marszałka województwa świętokrzyskiego ws. konfliktu teatrówFot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przewodniczący „Solidarności” Pracowników Kultury w regionie - Artur Słaboń, aktor teatru „Żeromskiego” wyjaśnił, że zamieszanie nie wpłynęło na razie na pracę zespołu. Przyznał jednak, że sporne kwestie trzeba wyjaśniać.

- Z racji tego, że zostałem wybrany przewodniczącym związku zawodowego muszę w pewnych sytuacjach zabierać głos, w takich, w których pracownicy uważają, że ich prawa są naruszane, gdzie czują się niekomfortowo, a nawet wtedy, kiedy te prawa nie są naruszane, ale mogą być. Dlatego pewne rzeczy trzeba wyjaśnić i doprecyzować - mówił.

Artur Słaboń także ocenił spotkanie jako konstruktywne.

- My z naszej strony dążyliśmy do tego, żeby nie eskalować czegoś, co w mediach już zostało nazwane wojną teatrów. Chcieliśmy spotkać się za zamkniętymi drzwiami i poszukać wyjścia z tej sytuacji, która nikomu z nas nie służy – dodał.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz Teatr Żeromskiego Michał Kotański RK Kielce Mirosław Bieliński Teresa Bielińska Artur Słaboń Teatr TE TA TET
other news

Podobne wiadomości

Teatr Żeromskiego rozda maseczki dla mieszkańców

Teatr Żeromskiego rozda maseczki dla mieszkańców

Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr

Od piątku minister kultury będzie współprowadził kielecki teatr

W Rytwianach powstanie teatr amatorski

W Rytwianach powstanie teatr amatorski

Kielecki teatr pełen masek

Kielecki teatr pełen masek