Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Instytut Dizajnu zaprosił na warsztaty na wynos

Dizajn na wynos to najnowsza propozycja Instytutu Dizajnu w Kielcach. Ma to być sposób na warsztaty w czasie pandemii. Ich uczestnicy otrzymali komplety, z którymi będą pracować w domu.

Autor: Dorota Klusek

21.05.2020 16:51

image Instytut Dizajnu. Talerze, jakie powstały w pracowni ceramicznej na potrzeby zajęć i filmu Fot. / Instytut Dizajnu

Jak wyjaśnia Jolanta Szymanowska, jedna z koordynatorek warsztatów ceramicznych, dla uczestników przygotowano zestawy, w skład których wchodziły: biskwitowy talerz, szablony z wzorami oraz tlenki ceramiczne. Sposób postępowania z nową techniką można prześledzić krok po kroku na materiale wideo przygotowanym przez instruktorów.

- Ponieważ nie możemy zapraszać ludzi na warsztaty, tak jak robiliśmy to do tej pory, to postanowiliśmy wyjść na zewnątrz, poza instytut - mówi.

Temat warsztatów brzmi: „Talerz dla Demeter”. Jolanta Szymanowska tłumaczy, że to nawiązanie do 26 maja, czyli Dnia Matki.

- Według mitologii, Demeter to pierwsza z greckich matek. Samo jej imię oznacza Matkę-Ziemię. Kiedy spotykała się ze swoją córką w Hadesie, to zakwitały rośliny na ziemi, tak jak to możemy obserwować właśnie w maju. To dobra inspiracja, zwłaszcza, że przy okazji można nawiązać do antycznych technik wykonywania dekoracji - tłumaczy.

Już pierwszego dnia, w czasie zaledwie pół godziny rozeszły się wszystkie komplety. Jolanta Szymanowska nie kryje, że to zainteresowanie bardzo ją ucieszyło.

- Chyba mieszkańcy Kielc stęsknili się za warsztatami, i bardzo nas cieszy, że chcieli przyjść i uczestniczyć w tej propozycji - wyjaśnia.

Sposób zdobienia jest opisany w materiale wideo, przygotowanym przez ceramików z Instytutu Dizajnu. Po ukończeniu dekoracji, uczestnicy muszą przynieść prace do ID, by utrwalić je w piecu. Można to zrobić do 31 maja. Po wypaleniu, talerze będą czekały na odbiór. Udział w warsztatach jest bezpłatny.

Instytut Dizajnu. Zestaw #DizajnNaWynos, jaki czekał na uczestników warsztatówFot. Instytut Dizajnu

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Warsztaty RK Kielce Instytut Dizajnu Jolanta Szymanowska
other news

Podobne wiadomości

Kosmiczne spotkanie z grupą Innspace zorganizował Instytut Dizajnu w Kielcach

Kosmiczne spotkanie z grupą Innspace zorganizował Instytut Dizajnu w Kielcach