Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ogromna inwestycja w Skarżysku [WIZUALIZACJA, WIDEO]

Terminal intermodalny powstanie przy węźle kolejowym Skarżysko. To punkt, w którym ładunki z ciężarówek będą przenoszone do pociągów. Takie działania mają służyć odciążeniu ruchu kołowego, a miastu zapewni kolejny impuls rozwojowy.

Autor: Anna Głąb

21.05.2020 15:07

image Wizualizacja terminala intermodalnego w Skarżysku-Kamiennej Fot. / Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Inwestycję poprowadzi spółka PKP PLK, ale połowę pieniędzy zapewni samorząd województwa świętokrzyskiego w nadchodzącej perspektywie unijnego budżetu. Marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski poinformował, że szacunkowy koszt powstania terminala to około 150 milionów złotych. Inwestycja powstanie w trzech etapach.

Wizualizacja terminala intermodalnego w Skarżysku-KamiennejFot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Na 60 tysiącach metrów kwadratowych, w oparciu o dwa tory, powstanie punkt, w którym pomieści się sześć tysięcy kontenerów. Terminal będzie obsługiwany przez dwie suwnice bramowe i pojazdy, które pomogą przeładować kontenery z samochodów na tory i odwrotnie.

- Linia kolejowa numer 8 i trasa szybkiego ruchu S7 wpisują miasto w europejskie ciągi komunikacyjne. Terminal usprawni transport towarów - podkreślał Andrzej Bętkowski.

Skarżysko-Kamienna. Konferencja prasowa dotycząca budowy terminala intermodalnego przy węźle kolejowym Skarżysko. Na zdjęciu: Marcin Piętak - radny sejmiku województwa świętokrzyskiego i Andrzej Bętkowski - marszałek województwa świętokrzyskiegoFot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Marszałek zadeklarował wsparcie dla inwestycji ze strony samorządu województwa. Ten punkt znajdzie się w programie najbliższej sesji sejmiku województwa. Do samorządów powiatu i gminy zwrócił się o przygotowanie dróg dojazdowych, które połączą terminal z S7 i DK42.

Wizualizacja terminala intermodalnego w Skarżysku-KamiennejFot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Radny sejmiku województwa świętokrzyskiego Marcin Piętak podkreśla, że inwestycja przyczyni się do rozwoju Skarżyska, w którym mieści się jeden z największych w kraju węzłów kolejowych.

- W mieście, w którym demografia jest ujemna, każdy nowy impuls gospodarczy jest bardzo cenny, bo przyczynia się rozwoju miasta - podkreśla radny.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego RK Starachowice terminal przeładunkowy Marcin Piętak
other news

Podobne wiadomości

Terminal w Sędziszowie to nowe miejsca pracy i wpływy z podatków dla gminy

Terminal w Sędziszowie to nowe miejsca pracy i wpływy z podatków dla gminy

Duży terminal w Skarżysku? Będą prowadzone analizy

Duży terminal w Skarżysku? Będą prowadzone analizy