Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Negocjacje zażegnają konflikt między teatrami?

Teatr imienia Stefana Żeromskiego w Kielcach kontra prywatny Teatr TeTaTeT. Konflikt między tymi instytucjami nie wygasa.

Autor: Dorota Klusek

21.05.2020 14:50

image Kielce. Teatr im. Stefana Żeromskiego Fot. Patryk Cudzik / Radio Kielce
Komentarze

Michał Kotański, dyrektor „Żeromskiego”, zabronił swoim aktorom występów na scenie TeTaTeT. Jutro (piątek) negocjacje w tej sprawie mają się odbyć u marszałka województwa świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego. Zaproszenie do urzędu otrzymał między innymi Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”, który podkreślił, że uważnie wysłucha argumentów obu stron.

- Z natury reprezentuję pracowników, ale nie chcę być zanadto stronniczy. Wiem jedno: konkurencja i zakaz konkurencji dotyczy obrotu gospodarczego. W sferze artystycznej niechże konkurują dla dobra sztuki i odbiorców. Mam nadzieję, że organ prowadzący, czyli urząd marszałkowski, zdecyduje, co dalej, w końcu teatr mu podlega - podkreślił związkowiec.

Żadna ze stron sporu nie chce komentować tej sytuacji. Przypomnijmy, informacja o konflikcie pojawiła się 6 maja. Wtedy to na profilu Teatru TeTaTeT na portalu społecznościowym ukazało się oświadczenie, z treści którego wynikało, że scena ta jest zmuszona zakończyć współpracę z aktorami Teatru imienia Stefana Żeromskiego. Powód? Dyrektor sceny dramatycznej, Michał Kotański, nie wyraził zgody, by jego aktorzy współpracowali z TeTaTeTem.

W mediach pojawiły się opinie, że aktorzy „Żeromskiego” musieli podpisać „lojalki”. Michał Kotański odpowiadał, że umowa o zakazie konkurencji, jest standardem w placówkach kultury. Tłumaczył wówczas, że choć wspierał teatr, sytuacja się zmieniła. Mówił też, że Bielińscy swoimi wypowiedziami w mediach dystansowali się od teatru „Żeromskiego”, wręcz działali na jego szkodę.

Do wszystkich zarzutów dyrektora Michała Kotańskiego odniósł się Adrian Pacholec, członek stowarzyszenia TeTaTeT publikując oświadczenie na Facebooku TeTaTeT.

Głos zabrali także sami artyści. 7 maja do mediów dotarło oświadczenie podpisane „Aktorzy Teatru imienia Stefana Żeromskiego”. Nie ma pod nim jednak żadnych konkretnych nazwisk. Czytamy w nim między innymi:

„W związku z oświadczeniem Teatru TeTaTeT, podającym w wątpliwość prawidłowe zasady organizacji pracy w Teatrze im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, pragniemy zapewnić, że w naszym miejscu zatrudnienia czujemy się bezpieczni i spełnieni, mogąc rozwijać się artystycznie i korzystać z twórczej swobody”.

Jutrzejsze spotkanie, to kolejna próba rozmów u marszałka województwa świętokrzyskiego. Pierwsza nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz Teatr Żeromskiego Michał Kotański marszałek województwa świętokrzyskiego RK Kielce Teatr TE TA TET
other news

Podobne wiadomości

Konflikt pomiędzy dwoma teatrami. Sytuacja jest napięta [OŚWIADCZENIE]

Konflikt pomiędzy dwoma teatrami. Sytuacja jest napięta [OŚWIADCZENIE]