Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Żołnierze WOT znów w akcji. Tym razem działają w kieleckich domach opieki

Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej pobierają dziś wymazy od pracowników kieleckich domów opieki społecznej przy ulicy Złotej oraz Jagiellońskiej. W sumie wykonają niemal 90 takich badań, by ochronić pensjonariuszy DPS, czyli osoby najbardziej narażone na zakażenie.

Autor: Izabela Mortas

21.05.2020 12:07

image 21.05.2020. Kielce. Konferencja przed Domem Pomocy Społecznej przy ulicy Złotej. Na zdjęciu (w środku od lewej): Zbigniew Koniusz - wojewoda świętokrzyski, płk Grzegorz Motak - dowódca 10. świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce
Komentarze

Pułkownik Grzegorz Motak, dowódca 10 Świętokrzyskiej Brygady opisuje, że pobieranie wymazów odbywa się po kolei we wszystkich domach opieki społecznej w regionie.

- Byliśmy już w 15 tego typu placówkach i pobraliśmy prawie 700 wymazów. Czterokrotnie wykonywaliśmy podobne działania w punktach pobrań, gdzie w sumie przeprowadziliśmy ponad 120 testów. Wykonaliśmy je między innymi u najmłodszych, w tym u 3-letniego i 8-miesięcznego dziecka. Nasza kadra jest w tym kierunku specjalnie przeszkolona – zaznacza.

Wojewoda Zbigniew Koniusz dziękował żołnierzom za dobrą współpracę, która trwa od początku epidemii.

- Wszystkie transporty związane ze środkami ochrony osobistej i środkami dezynfekującymi są realizowane przy wsparciu WOT. Ostatnio żołnierze świadczyli bardzo znaczącą pomoc w pobieraniu wymazów w trybie „drive-thru”. Byłem świadkiem ich profesjonalizmu i zaangażowania. Cieszę się, że jest tak wiele miejsc, gdzie docierają – mówił.

Romuald Jantarski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej Polskiego Związku Niewidomych dziękował żołnierzom i wojewodzie za wsparcie, zwłaszcza to udzielone na początku epidemii, gdy było ono szczególnie potrzebne. Mówił, że placówka została wyposażona w środki ochrony osobistej, a wszystkie osoby w niej przebywające są bezpieczne.

- Mieszka u nas 45 osób: niewidomych, słabo widzących, z różnymi dysfunkcjami towarzyszącymi. Są osoby na wózkach, a także leżące. Na razie nic się nie dzieje, nie odnotowaliśmy żadnych zakażeń. Oczywiście stosujemy się do obostrzeń, mieszkańcy wychodzą z placówki tylko w sytuacjach niezwykle pilnych, związanych z wizytami u lekarzy – zaznacza.

Żołnierze 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej w czasie epidemii pomagają między innymi w szpitalach, domach opieki społecznej, transportują żywność do potrzebujących, dystrybuują środki ochrony osobistej kierowane do instytucji przez wojewodę. Szkolą także personel w placówkach oświatowych, a także w urzędach, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się COVID-19.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja przed Domem Pomocy Społecznej przy ulicy Złotej (21.05.2020) [Zdjęcia: 13]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

badania dom pomocy społecznej RK Kielce WOT 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej płk Grzegorz Motak koronawirus
other news

Podobne wiadomości

Żołnierze WOT pomagali w Chęcinach

Żołnierze WOT pomagali w Chęcinach

WOT rozdaje żywność w gminie Brody

WOT rozdaje żywność w gminie Brody

Maseczki w kolorze khaki dla żołnierzy WOT

Maseczki w kolorze khaki dla żołnierzy WOT

Świętokrzyscy żołnierze WOT oddają krew

Świętokrzyscy żołnierze WOT oddają krew