Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ta historia wciąż budzi emocje

Hak, na którym wykonywano karę śmierci, czy walizka z kieleckiego getta. Przewodnicy Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej na Wzgórzu Zamkowym pokażą istniejące w tej instytucji wystawy przez pryzmat przedmiotów i historii, które wciąż wzbudzają w nich emocje.

Autor: Dorota Klusek

20.05.2020 19:33

image Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce
Komentarze

To nowy pomysł na prezentowanie trudnych dziejów, o których opowiadają ekspozycje w OMPiO.

- Chcemy, pokazać, że nie jesteśmy obojętni na miejsce, którego jesteśmy strażnikami, żeby te emocje odczuli także odwiedzający - mówi Jolanta Białek, kierownik działu edukacji. - Każdy z przewodników, każdy z pracowników OMPiO będzie pokazywał, co jego porusza. Historie, które są dla niego bliskie, albo szczególnie wstrząsające, bo takich jest wiele. To jest główne założenie całego projektu - tłumaczy.

Pierwszy odcinek cyklu pod tytułem: „A to historia. Chcę Wam opowiedzieć…” zostanie opublikowany w najbliższy piątek, 22 maja, w południe. Będzie poświęcony ustawie zasadniczej.

- Zaczynamy od wyjątkowego miejsca, gdzie prezentujemy konstytucję. Zadajemy pytanie, po co nam konstytucja, dlaczego Konstytucja 3 Maja była tak ważna, co wnosiła, jakie ograniczenia dla Polaków były z nią związane. Bruno Wojtasik, który opowie o tym miejscu, zada pytanie, i będzie szukał odpowiedzi, czym dla niego jest konstytucja i czym konstytucja jest dla współczesnych Polaków. Myślę, że to ważne i dlatego od tego tematu właśnie zaczynamy - mówi Jolanta Białek.

Prezentowane obszary będą się zmieniały. Ewa Działowska zwróci uwagę na hak w karcerach, na którym wykonywano wyrok śmierci. Kolejny film przeniesie widzów w czasy II wojny światowej - Marek Maciągowski przedstawi walizkę, która znajduje się w obrębie ekspozycji getta kieleckiego, opowie o jej historii, a także o historii holokaustu w Kielcach.

Magda Trela pokaże oryginalną książkę kucharską z przepisami okupacyjnymi, ale też będzie się posiłkować cytatami z wypowiedzi dzieci, które przeżyły wojnę, głód i braki, jakie były w czasie okupacji niemieckiej. Z kolei Wojciech Wielgus przedstawi wykuty w ścianie piwnicy ekspozytor, prezentujący ludzi, którzy przebywali w więzieniu na Wzgórzu Zamkowym i prosto stąd poszli na śmierć – zostali zamordowani w Zgórsku i po latach odnalezieni w leśnych dołach śmierci.

Na wyprawę w czasie zabierze internautów Agnieszka Ziętal. Posłuży do tego eksponowany na wystawie wehikuł czasu, który odkryje Kielce jako miasto wielokulturowe.

Natomiast Artur Szlufik znów zejdzie do karcerów i przedstawi grypsy więźniarek, pisane na Wzgórzu Zamkowym w czasie II wojny światowej, a także później, kiedy więzienie było zapełnione Polakami walczącymi z reżimem komunistycznym.

Zwieńczeniem pierwszej części cyklu będzie szafa, będąca przejściem z codzienności okupacyjnej do konspiracji. O tym opowie Jolanta Białek.

Jak wyjaśnia Wojciech Wielgus - przewodni-edukator, materiały będą pojawiać się 1-2 razy w tygodniu.

- Planujemy 32 filmy, ale jeśli nowy format spodoba się widzom, powstaną kolejne odcinki. Liczymy na kontakt z naszymi widzami, czekamy na sygnały od państwa. Można się z nami kontaktować przez nasze media społecznościowe: proszę pisać, jeśli będą państwo mieli jakieś pytania lub prośby - mówi.

Filmy będą się pojawiać na internetowej stronie OMPiO oraz na jego fecebooku, a także od 1 czerwca na intagramie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

OMPiO RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis

other news

Podobne wiadomości

Losy artylerzysty 2. Pułku i jego rodziny na wystawie w OMPiO

Losy artylerzysty 2. Pułku i jego rodziny na wystawie w OMPiO

Historia porucznika Rojka na wystawie w OMPiO

Historia porucznika Rojka na wystawie w OMPiO

Służyli Niepodległej. Wyjątkowa wystawa w OMPiO

Służyli Niepodległej. Wyjątkowa wystawa w OMPiO