Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Upamiętnią 77. rocznicę upadku powstania w getcie warszawskim

Mija 77. rocznica upadku powstania w getcie w Warszawie. 16 maja 1943 roku przestała istnieć dzielnica żydowska w Warszawie. Symbolicznym aktem triumfu Niemców nad trwającym od 19 kwietnia powstaniem w getcie było wysadzenie Wielkiej Synagogi na Tłomackiem, którego dokonano dokładnie o godzinie 20.15.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

16.05.2020 17:33

image Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Instytut Kultury Spotkania i Dialogu Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Aby uczcić tę smutną rocznicę i ofiary Zagłady oraz powstania w getcie, dokładnie o 20.15 Stowarzyszenie im. J. Karskiego w Kielcach opublikuje na swoim profilu na Facebook'u oraz na kanale na YouTube program przygotowany specjalnie dla Stowarzyszenia przez wybitnego aktora Jerzego Trelę.

Przeczyta on fragmenty świadectw i tekstów poetyckich dotyczących żydowskiego powstania z 1943 roku, zebrane i opublikowane przez Barbarę Toruńczyk w "Zeszytach Literackich". Wydarzenie to w ramach projektu "ABC judaizmu i kultury żydowskiej" realizowane jest dzięki wsparciu Fundacji im. Róży Luksemburg.

Barbara Toruńczyk ps. "Julia Juryńska" jest publicystką, eseistką, historykiem literatury, wydawcą i działaczką opozycji demokratycznej w okresie PRL. Od 1980 roku przebywała we Francji. Była przedstawicielką Niezależnej Oficyny Wydawniczej NOWA w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych.

Założyła wydawane początkowo w Paryżu „Zeszyty Literackie”, będąc od 1982 redaktorem naczelnym tego kwartalnika. W czasie emigracji przygotowała m.in. serię wywiadów z dysydentami (Władimirem Bukowskim, Jiřím Ledererem, Jiří Pelikánem, Aleksandrem Zinowjewem) dla takich pism jak „Krytyka”, „Res Publica” i „Aneks”.

W latach 1986 - 1987 przebywała na stypendium The Mary Ingraham Bunting Institute Radcliff College w Stanach Zjednoczonych. W 1992 roku powróciła do Polski, a w 2005 została prezesem Fundacji Zeszytów Literackich. Jest członkinią Polskiego PEN Clubu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego RK Kielce Jerzy Trela Barbara Toruńczyk
other news

Podobne wiadomości

Maciej Hen na Plantach. Opowiadał o swojej najnowszej książce

Maciej Hen na Plantach. Opowiadał o swojej najnowszej książce

Spotkanie „Wojna według Karskiego” na Plantach

Spotkanie „Wojna według Karskiego” na Plantach

O książce

O książce "Tancerka i zagłada. Historia Poli Nireńskiej" na Plantach

Prof. Paweł Śpiewak na Plantach

Prof. Paweł Śpiewak na Plantach