Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chęciny otwierają się dla turystów

Od soboty można zwiedzać Zamek Królewski i Niemczówkę w Chęcinach. W tej drugiej została otwarta izba muzealna poświęcona „Panu Wołodyjowskiemu” i jego filmowej adaptacji.

Autor: Karol Żak

16.05.2020 16:30

image 15.05.2020 Chęciny. Widok na zamek Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Galeria zdjęć

16.05.2020. Chęciny. Niemczówka. Izba muzealna poświęcona „Panu Wołodyjowskiemu” i jego filmowej adaptacji(Zdjęcia: [15])

Jak powiedział Konrad Szymański, pracownik Niemczówki, zwiedzający mogą dowiedzieć się w izbie, jakie sceny kręcono w miasteczku i obejrzeć mnóstwo ciekawostek związanych z filmem.

- Ta izba ma przede wszystkim wyeksponować to, co jeszcze mieszkańcy pamiętają i to, co zebrali. Na wystawie są m.in. archiwalne zdjęcia z tego okresu, zrobione właśnie przez mieszkańców, którzy w tym filmie uczestniczyli -  podkreśla.

Poza zdjęciami w izbie można zobaczyć m.in. autografy i portrety aktorów z filmu „Pan Wołodyjowski”, np. Daniela Olbrychskiego i Jana Nowickiego, a także odlewy ich dłoni, które wykonano podczas spotkania w ubiegłym roku.

Zachęcony izbą był pan Piotr. Jak mówi, bardzo mu się spodobała.

- Dużo jest rzeczy, które wcześniej nie były publikowane. Ponadto są ciekawe stroje, które można zobaczyć na żywo. Można też poczytać i utrwalić swoją wiedzę zarówno o Chęcinach, jak i aktorach i filmie - mówi.

„Pan Wołodyjowski” to ostatnia część „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, ale została zekranizowana jako pierwsza. Film w reżyserii Jerzego Hoffmana pojawił się w kinach 8 marca 1969 roku. Wiele ujęć nakręcono właśnie w Chęcinach. Tam też została zbudowana atrapa zamku z Kamieńca Podolskiego. W Chęcinach powstały między innymi wszystkie masowe sceny, ale też scena śmierci pana Michała, którego grał Tadeusz Łomnicki.

Dużym zainteresowaniem cieszył się w sobotę także Zamek Królewski. Pojawił się tu m.in. pan Adam wraz z rodziną. Jak mówi, mieszkają na Mazowszu, ale Chęciny bardzo im się podobają, dlaczego często tu wracają.

Zamek Królewski jest czynny w godzinach od 9.00 do 19.00, natomiast Niemczówka od godziny 9.00 do 18.00. Wstęp do obu atrakcji jest płatny. Do Niemczówki bilet normalny kosztuje 7 zł, a ulgowy 5 zł, z kolei do zamku bilet normalny kosztuje 13 zł, a ulgowy 10 zł. Obowiązują również ulgi m.in. dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny, czy Ogólnopolskiej Karty Seniorów.

Ponadto wprowadzono nowe zasady zwiedzania w okresie zagrożenia COVID-19, które pomogą zapewnić bezpieczeństwo zarówno zwiedzającym, jak i pracownikom. Na terenie ruin zamku może przebywać jednocześnie do 133 osób, natomiast w samej Niemczówce maksymalnie 15 osób. Wyznaczono także jeden kierunek zwiedzania. Wejście na zamek znajduje się od strony zachodniej, a wyjście wschodniej.

Na wieżę widokową turyści są wpuszczani pojedynczo, z wyłączeniem rodzin i osób wspólnie zamieszkujących. W takim przypadku, liczba ta nie może przekroczyć sześciu osób. Dodatkowe atrakcje znajdujące na zamku, takie jak chociażby strzelanie z łuku, przymierzanie elementów zbroi, czy też sesja fotograficzna na koniu nadal muszą pozostać wyłączone - aż do odmrażania kolejnych obostrzeń.

Można natomiast skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem, ale jedynie w wyznaczonych godzinach. Grupy nie mogą przekroczyć liczby dziesięciu osób. Należy też zachować minimum dwa metry odległości od innych osób, za wyjątkiem rodzin i osób wspólnie zamieszkujących. Zgodnie z rządowym rozporządzeniem każda osoba powinna mieć także założoną maseczkę zakrywającą usta i nos.

Zamek Królewski w Chęcinach jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc na turystycznej mapie województwa. W 2019 roku warownię odwiedziło ponad 223 tys. turystów, co dało absolutny rekord w dziejach zabytku.

Galeria zdjęć Chęciny. Widok na miasto (15.05.2020) [Zdjęcia: 29]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

zamek w Chęcinach Chęciny Jan Nowicki RK Kielce Daniel Olbrychski Niemczówka Pan Wołodyjowski koronawirus Konrad Szymański Tadeusz Łomnicki
other news

Podobne wiadomości

Chęciny czekają na turystów. Nowością izba muzealna „Pana Wołodyjowskiego”

Chęciny czekają na turystów. Nowością izba muzealna „Pana Wołodyjowskiego”

Kolejne atrakcje dla odwiedzających Chęciny

Kolejne atrakcje dla odwiedzających Chęciny

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w gminie Chęciny

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w gminie Chęciny

Chęciny świętują koronację

Chęciny świętują koronację