Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Na zamek w Ujeździe można już pójść z kocykiem, dla relaksu

Krzyżtopór znajduje się w gminie Iwaniska w miejscowości Ujazd. Do zamku dojechać można drogami wojewódzkimi od strony Opatowa, Klimontowa czy Staszowa.

Autor: Emilia Sitarska

15.05.2020 16:34

image 07.05.2020 Ujazd. Zamek Krzyżtopór Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Krzyżtopór to doskonały punkt wypadowy dla rowerzystów. Obok ruin prowadzi szlak Green Velo, a także niebieski szlak rowerowy do Opatowa. W Ujeździe zaczyna się też zielony szlak rowerowy w kierunku Sandomierza. Miłośnicy pieszych wędrówek zamek w Ujeździe mogą odwiedzić w czasie przemierzania czerwonego szlaku z Gołoszyc do Piotrowic.

Jak informuje przewodnik Anna Piwońska-Prokop, dużym plusem są przestrzenne parkingi oraz bezpłatne toalety.

Galeria zdjęć

07.05. 2020. Ujazd. Zamek Krzyżtopór(Zdjęcia: [23])

- Mamy dwa duże parkingi, dodam, że są bezpłatne i to dodatkowy plus. Myślę, że miejsc nie powinno zabraknąć, parking pomieści ok. 100 samochodów - informuje Anna Piwońska-Prokop.

Zamek do dyspozycji zwiedzających oddany jest od 4 maja. W związku z koronawirusem obowiązują jednak obostrzenia. Każdy turysta musi założyć maseczkę i rękawiczki. Są płyny do dezynfekcji. Na zamku nie może znaleźć się więcej niż 100 turystów, z kolei w grupie z przewodnikiem nie więcej niż 10 zwiedzających.

Anna Piwońska-Prokop zachęca do zwiedzania całego obiektu. Jak dodaje, wiosenne krajobrazy sprzyjają relaksowi.

- Można obejrzeć pałac dookoła, właśnie tam, gdzie jest nisko, czyli fosa i ogrody pałacowe. Można przyjechać, zabrać kocyk i trochę prowiantu i się zrelaksować - mówi Anna Piwońska-Prokop.

Bilety wstępu kosztują 12 zł, ulgowy to koszt 10 zł. Bezpłatnie zwiedzać mogą dzieci do 6. roku życia, a także opiekunowie osób niepełnosprawnych. Osoby niepełnosprawne mogą od ubiegłego roku korzystać z windy, która pozwala na zobaczenie bastionów zamku. Nowością będzie aplikacja mobilna na smartfony, pokazująca 12 punktów na zamku, jak prawdopodobnie wyglądały w czasach świetności budowli. Turyści będą mogli ją prawdopodobnie pobrać już w przyszłym tygodniu.

W okolicy zamku nie ma zbyt wielu miejsc, gdzie można zjeść obiad. To m.in. oddalony o kilkaset metrów hotel. W pobliskiej Haliszcze znajdują się z kolei gospodarstwa agroturystyczne. W bliskim sąsiedztwie zamku natomiast powoli otwierają się stragany z przekąskami typu: lody, gofry, zapiekanki. Są także sklepy spożywcze.

Galeria zdjęć Ujazd. Zamek Krzyżtopór (07.05.2020) [Zdjęcia: 33]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Zamek Ujazd RK Ostrowiec Św.
other news

Podobne wiadomości

Zamek Królewski i Niemczówka czekają na turystów

Zamek Królewski i Niemczówka czekają na turystów

Zamek Królewski w Sandomierzu w biało-czerwonych barwach

Zamek Królewski w Sandomierzu w biało-czerwonych barwach

Dziś Dzień Flagi. Biało-czerwona iluminacja rozświetli zamek w Sandomierzu

Dziś Dzień Flagi. Biało-czerwona iluminacja rozświetli zamek w Sandomierzu

Zamek Królewski w Sandomierzu lśni czystością

Zamek Królewski w Sandomierzu lśni czystością