Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chęciny czekają na turystów. Nowością izba muzealna „Pana Wołodyjowskiego”

Chęciny od soboty zapraszają turystów spragnionych historycznych ciekawostek i malowniczych plenerów. Od rana będzie można zwiedzać główną atrakcję miasta, czyli Zamek Królewski, ale także renesansową Niemczówkę z nową izbą muzealną poświęconą znanemu obrazowi Jerzego Hoffmana, czyli filmowej adaptacji „Pana Wołodyjowskiego”.

Autor: Izabela Mortas

15.05.2020 15:29

image 15.05.2020 Chęciny. Widok na miasto. Kościół św. Bartłomieja i zamek Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Zasady zwiedzania chęcińskich atrakcji zmieniły się w związku ze stanem epidemii w kraju. Na terenie ruin zamku będą mogły przebywać jednocześnie maksymalnie 133 osoby. Wyznaczono także jeden kierunek zwiedzania. Wejście na zamek będzie od strony zachodniej, a wyjście – wschodem, wzdłuż malowniczej alei. Dobrą wiadomością jest to, że turyści wejdą także na wieżę widokową, jednak będą wpuszczani na nią wyłącznie pojedynczo.

Inne zasady będą dotyczyły rodzin, które wieżę będą zwiedzały maksymalnie w sześć osób. Dodatkowe atrakcje znajdujące na zamku, takie jak strzelanie z łuku, przymierzanie elementów zbroi, czy też sesja fotograficzna na koniu nadal muszą pozostać wyłączone - aż do czasu odmrażania kolejnych obostrzeń. Robert Jaworski, burmistrz miasta i gminy Chęciny mówi, że zamek wciąż kusi innymi walorami.

- To między innymi piękna panorama, jaka rozpościera się z chęcińskiej twierdzy. To również unikatowe elementy architektury zamku czy też sama aleja, która do niego prowadzi z postaciami zasłużonymi dla miasta – wymienia włodarz.

Turyści mogą skorzystać z oprowadzania z przewodnikiem, ale w określonych godzinach. Chęcińską warownię będzie można zwiedzać od soboty codziennie w godzinach od 9 do 19. Bilety są w cenie 13 złotych – normalny i 10 złotych ulgowy, ale obowiązuje wiele zniżek, między innymi dla seniorów i posiadaczy Karty Dużej Rodziny.

Wszystkie osoby, które zdecydują się przyjechać do Chęcin i zwiedzić Zamek Królewski, na pewno nie będą musiały na tej atrakcji zakończyć zwiedzania. W bliskiej okolicy znajduje się jeszcze kilka ciekawych miejsc, w tym renesansowa Niemczówka, gdzie jutro po raz pierwszy będzie można obejrzeć izbę muzealną poświęconą obrazowi Jerzego Hoffmana, czyli filmowej adaptacji „Pana Wołodyjowskiego”. Wiele scen filmu powstawało właśnie w Chęcinach.

- To tu, u podnóża Zamku Królewskiego ponad 50 lat temu była wybudowana atrapa twierdzy Kamieńca Podolskiego – przybliża Robert Jaworski.

Dodaje, że w izbie zamieszczono między innymi wiele zdjęć zrobionych przez mieszkańców i turystów, a także odbicia dłoni znanych aktorów występujących w filmie, między innymi Tadeusza Łomnickiego, Magdaleny Zawadzkiej czy Daniela Olbrychskiego.

Od soboty będzie można też zwiedzać Muzealną Izbę Górnictwa Kruszcowego w Miedziance, gdzie na turystów czeka mnóstwo ciekawostek dotyczących historii górniczej regionu. Nieopodal muzeum biegną szlaki turystyczne - idealne, by podziwiać okoliczną przyrodę. W samych Chęcinach, jak i wokół nich są przygotowane też liczne trasy rowerowe, do miasteczka można dojechać między innymi trasą rowerową z Kielc.

Galeria zdjęć Chęciny. Widok na miasto (15.05.2020) [Zdjęcia: 29]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chęciny Miedzianka Robert Jaworski RK Kielce Niemczówka
other news

Podobne wiadomości

Świętokrzyski Park Narodowy otwarty dla turystów

Świętokrzyski Park Narodowy otwarty dla turystów

Ogród botaniczny czeka na turystów

Ogród botaniczny czeka na turystów

W Krajnie można się poczuć jak w Dubaju

W Krajnie można się poczuć jak w Dubaju