Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Andrzej Bętkowski: powiaty mogą ubiegać się o wsparcie dla szpitali

Jak informuje marszałek Andrzej Bętkowski, do rozdysponowania są 42 mln złotych. To unijne pieniądze z programów pomocowych, które mogą zostać wydane na walkę z epidemią.

Autor: Radosław Podsiadły

14.05.2020 08:29

image Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jak dodał gość Radia Kielce, poszczególne powiaty otrzymały kwoty zależne od liczby mieszkańców i placówek medycznych na ich terenie. Pieniądze mogą być wydane na zakup podstawowych środków ochrony osobistej, maseczek, płynów czy ubiorów ochronnych. Szpitale mogą także kupić drobny sprzęt medyczny.

Jak dodał gość Radia Kielce, wcześniej taką pomoc otrzymały szpitale podległe zarządowi regionu. 32 mln zł pozwoliły na zakup niezbędnych materiałów i urządzeń. W ubiegłym tygodniu sprzęt otrzymał m.in szpital w Czerwonej Górze.

Jak powiedział marszałek, zarząd cały czas monitoruje sytuację i jeżeli będzie taka potrzeba to dodatkowe pieniądze lub sprzęt zostanie przekazany do kolejnych placówek medycznych. Na razie nie ma sygnałów, że gdzieś brakuje podstawowych środków ochrony osobistej.

Zarząd regionu przygotowuje się także do pomocy dla małych i średnich firm. 300 mln zł zostanie przeznaczone na pożyczki, dofinansowania zakupów sprzętu czy płace. Niebawem zostaną przygotowane wnioski, na podstawie których przedsiębiorcy będą mogli aplikować. Marszałek liczy, że konkretna pomoc finansowa wkrótce dotrze do potrzebujących.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Andrzej Bętkowski Rozmowa Dnia