Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Program „Czyste Powietrze” bardziej dostępny, powszechny i skuteczny

Program „Czyste Powietrze” od połowy maja będzie uproszczony. Osoby, które chcą wymienić piece i zastosować inne rozwiązania w trosce o środowisko wypełnią mniej skomplikowane wnioski, a czas oczekiwania na decyzję o przyznaniu dotacji skróci się trzykrotnie.

Autor: Izabela Mortas

11.05.2020 15:44

image 11.05.2020. WFOŚiGW. Konferencja. Na zdjęciu (od lewej): Krzysztof Słoń - senator, Anna Krupka - wiceminister sportu, Grzegorz Socha - wiceprezes WFOŚiGW w Kielcach, Ryszard Gliwiński - prezes WFOŚiGW w Kielcach, Agata Wojtyszek - poseł, Andrzej Kryj - poseł Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

- 15 maja wprowadzamy zmiany w obsłudze programu „Czyste Powietrze” - poinformował  Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Obecnie okres rozpatrywania wniosków to 90 dni roboczych. Skrócimy go do 30 dni kalendarzowych, nie roboczych - przybliża.

Zmiana dotyczyć będzie także dokumentacji. Wnioski zostaną uproszczone i będą składać się nie z 17, lecz z 9 stron. Więcej osób zostanie też objętych wsparciem. O dotacje mogą starać się osoby, które już zakończyły inwestycje, nawet pół roku temu. Dotychczas o pieniądze mogli starać się wyłącznie mieszkańcy planujący i rozpoczynający termomodernizację.

Wiceminister sportu Anna Krupka powiedziała, że rząd inwestuje w czystość środowiska naturalnego, a tym samym w zdrowie i jakość życia Polaków.

- Nie szczędzimy środków ani działań w czyste powietrze, tym bardziej, że Ministerstwo Zdrowia szacuje, że rocznie z powodu zanieczyszczenia powietrza umiera 40 tys. osób - podkreślała.

Poseł Agata Wojtyszek chwaliła kielecką instytucję realizującą program „Czyste powietrze”, bo przoduje w kraju pod względem jego realizacji. Zwróciła też uwagę na to, że uproszczenie wniosków oznacza wyjście naprzeciw oczekiwaniom beneficjentów.

- Bardzo się cieszę, że możemy informować naszą społeczność o przyspieszeniu rozpatrywania wniosków.

Poseł Andrzej Kryj powiedział, że starając się o dotację w ramach „Czystego powietrza”, można jednocześnie aplikować w programie „Mój Prąd”.  

- Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom społecznym. Jako parlamentarzyści słuchaliśmy uwag mieszkańców, którzy narzekali na procedury. Interwencje w ministerstwie poskutkowały ułatwieniem pozyskania pieniędzy - mówił.

Senator Krzysztof Słoń przyznał, że planowane zmiany pozwolą w sezonie wykonać jeszcze więcej prac związanych z termomodernizacją, czy wymianą starych źródeł ciepła.

- Te zmiany można zawrzeć w trzech „b”: bardziej dostępny, bardziej powszechny, bardziej skuteczny. Program „Czyste Powietrze” właśnie taki się stanie - akcentował.  

W tej chwili w województwie świętokrzyskim podpisano umowy na realizację 8 200 wniosków na kwotę ponad 130 mln zł. 

Galeria zdjęć Kielce. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Konferencja (11.05.2020) [Zdjęcia: 15]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń Anna Krupka Agata Wojtyszek Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej RK Kielce Andrzej Kryj Ryszard Gliwiński program „Czyste powietrze” program „Mój Prąd”
other news

Podobne wiadomości

Senator Krzysztof Słoń zachęca do współpracy w walce o czyste powietrze

Senator Krzysztof Słoń zachęca do współpracy w walce o czyste powietrze

„Czyste Powietrze” strzałem w „dziesiątkę”. Będą inne programy  [OGLĄDAJ]

„Czyste Powietrze” strzałem w „dziesiątkę”. Będą inne programy [OGLĄDAJ]

Olbrzymie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”

Olbrzymie zainteresowanie programem „Czyste powietrze”

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”

Świętokrzyskie liderem programu „Czyste powietrze”