Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wiceminister Wawrzyk: współpraca PiS i Porozumienia jeszcze silniejsza

12 lipca - to możliwy nowy termin wyborów prezydenckich. Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, świętokrzyski parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości powiedział na naszej antenie, że aby dojść do tej daty, kilka instytucji musi przeprowadzić swoje działania.

Autor: Katarzyna Podraza

07.05.2020 09:40

image Piotr Wawrzyk - wiceminister spraw zagranicznych Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Chodzi o stwierdzenie nieważności wyborów z 10 maja na wniosek PKW przez Sąd Najwyższy. Obie te instytucje mają określone horyzonty czasowe na podjęcie tych działań, a później marszałek Sejmu ma swój okres, kiedy musi podjąć decyzję, kiedy te wybory zarządzić. Głosowanie musi się odbyć w ciągu tych 60 dni. Najbardziej realny wydaje mi się 12 lipca - zaznaczył wiceminister.

Komentując porozumienie, jakie wieczorem zawarli Jarosław Kaczyński i Jarosław Gowin, dotyczące wyborów prezydenckich powiedział, że to jest sukces polskiej demokracji, ponieważ wybory odbędą się w sposób niebudzący wątpliwości. Zdaniem naszego rozmówcy, to także pokazuje przegraną opozycji.

- To prestiżowa porażka Platformy Obywatelskiej, która była przekonana, że koalicja rządowa się rozpadnie, a tymczasem nic takiego się nie stanie, wprost przeciwnie. Te perturbacje, które powstały w ostatnim czasie przyczynią się do jeszcze lepszej współpracy Zjednoczonej Prawicy - stwierdził Piotr Wawrzyk.

W oświadczeniu prezesów PiS i Porozumienia napisano, że „po 10 maja 2020 roku oraz przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec faktu, że się nie odbyły, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory prezydenckie w pierwszym możliwym terminie”. Wspólne stanowisko Jarosława Kaczyńskiego i Jarosława Gowina zakłada, że wybory zostaną przeprowadzone przez Państwową Komisję Wyborczą.

„W trosce o bezpieczeństwo Polaków, ze względu na sytuację epidemiczną, odbędą się w trybie korespondencyjnym” - napisano.

Porozumienie poprze ustawę o szczególnych zasadach przeprowadzania wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 roku, ale jednocześnie przedstawi w uzgodnieniu z Prawem i Sprawiedliwością propozycje jej nowelizacji.

 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Rozmowa Dnia wybory prezydenckie Prawo i Sprawiedliwość Zjednoczona Prawica Porozumienie Piotr Wawrzyk
other news

Podobne wiadomości

Zjednoczona Prawica porozumiała się ws. wyborów prezydenckich

Zjednoczona Prawica porozumiała się ws. wyborów prezydenckich