Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Eksperci: pamiętajmy, że zawał jest bardziej śmiertelny niż Covid-19

Zawał serca jest o wiele bardziej śmiertelny, niż choroba Covid-19, dlatego w razie dolegliwości - takich, jak bóle w klatce piersiowej, należy jak najszybciej wezwać pomoc – alarmuje Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.

30.04.2020 13:31
Źródło: PAP

image   Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wiele osób obawia się jednak wezwać karetkę z powodu ryzyka zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2, w ten sposób jeszcze bardziej ryzykując własne życie.

- Zaledwie w ciągu ostatniego miesiąca o 25 proc. spadła liczba zabiegów kardiologii interwencyjnej stosowanych w ostrym zawale serca - alarmuje w informacji przekazanej PAP prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego prof. Adam Witkowski.

- W czasie epidemii SARS-CoV-2 często słyszymy od zgłaszających się do nas pacjentów, że bardzo obawiali się przyjazdu do szpitala i potencjalnego zakażenia. Tymczasem w ośrodkach podejmujących terapię ostrego zespołu wieńcowego w całej Polsce wdrożono procedury bezpiecznej terapii pacjentów - przekonuje specjalista, który jest kierownikiem Kliniki Kardiologii i Angiologii Interwencyjnej Narodowego Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Podkreśla, że z terapią zawału serca nie wolno zwlekać.

- Jako środowisko kardiologiczne musimy zrobić wszystko, by zapewnić naszym pacjentom jak najlepsze warunki leczenia i zachęcić ich do wezwania pomocy wtedy, kiedy to konieczne. Stąd pomysł na webinarium, podczas którego porównamy najnowsze dane i przeanalizujemy najlepsze praktyki z Polski i z Europy - dodaje.

Czołowi w Polsce kardiolodzy będą mówić o tym, jak wygląda leczenie zawału w Europie w czasie pandemii Covid-19, i jakie są zalecenia Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego. O terapii ostrego zespołu wieńcowego w opowie prof. Dariusz Dudek, prezydent-elekt Europejskiej Asocjacji Przezskórnych Interwencji Sercowo-Naczyniowych (EAPCI).

Omawiane będą wyniki badania ankietowego, zrealizowanego przez Polskie Towarzystwo Kardiologiczne w nawiązaniu do warunków leczenia pacjentów z zawałem serca w Polsce w czasach COVID-19. O wytycznych i perspektywie polskiej opowie prof. Adam Witkowski.

Spotkanie ekspertów Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego dla lekarzy będących członkami PTK odbędzie się na platformie edukacyjnej towarzystwa w poniedziałek 4 maja 2020 roku o godzinie 18.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

serce RK Zdrowie koronawirus