Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

2 maja Dzień Flagi. Jak wieszać „biało-czerwoną”? [PORADNIK]

Na ulicach Kielc i całego regionu świętokrzyskiego powinny zawisnąć biało-czerwone flagi. To znak, że zbliżają się Dzień Flagi i Święto Konstytucji 3 Maja. Wieszając flagę w narodowych barwach zawsze należy pamiętać o kilku zasadach.

Autor: Monika Miller

29.04.2020 14:51

image 02.05.2019 Kielce. Dzień Flagi. Uroczystości na Rynku Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Flaga nigdy nie może dotykać podłoża, ziemi. Nie może także służyć jako nakrycie stołu lub opakowanie jakiegoś przedmiotu.

- Te i inne reguły zostały umieszczone w przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji miniprzewodniku „Biało-Czerwona” - informuje Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. - Publikacja wskazuje między innymi różnice między flagą, a barwami narodowymi. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, białego u góry i czerwonego u dołu, w proporcjach 5:8. Z kolei powszechny zwyczaj umieszczania napisów i rysunków przez kibiców jest dopuszczalny wyłącznie na barwach narodowych, które nie mają określonych proporcji - zaznacza Damian Janus.

Istnieje wiele form eksponowania barw narodowych. - Można je nosić np. w postaci biało-czerwonej kokardy narodowej w klapie płaszcza, marynarki lub żakietu - wymienia.

Miniprzewodnik MSWiA przypomina, że w Polsce flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Przeciętnej wielkości flaga narodowa to wydatek od 5 do nawet kilkudziesięciu złotych. Najtańsze są te wyprodukowane w Chinach. Najdrożej zapłacimy za flagę wykonaną z naturalnych materiałów.

Flaga lub baner eksponowane publicznie muszą być czyste i mieć czytelne barwy. Nie mogą być pomięte lub postrzępione. W czasie burzy lub bardzo silnego wiatru, flagi należy jak najszybciej opuścić i zdjąć.

Profesor Wiesław Caban z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przypomina, że formalnie flaga narodowa towarzyszy Polakom od czasu uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

- Wówczas zapadły odpowiednie uchwały, jednak nie oznacza to, że wcześniej nie było symboli narodowych. Wszystko miało swój początek w chorągwiach wojskowych - dodaje.

Profesor ubolewa nad faktem, że w tym szczególnym czasie nie wszyscy Polacy je wywieszają.

Dzień Flagi został ustanowiony przez Sejm w 2004 roku. To święto, które ma propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. Za publiczne znieważenie, zniszczenie lub uszkodzenia flagi lub innego znaku państwowego grozi grzywna, kara ograniczenia wolności lub jej pozbawienia.

MINIPRZEWODNIK MSWIA „BIAŁO-CZERWONA”

icon-tag

Tagi do tego wpisu

3 maja MSWiA flaga Konstytucja 3 Maja