Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielce pod prąd w sprawie opłat za parkowanie

Część kierowców w Kielcach nie czekała do 11 maja na formalne zniesienie opłat za postój w centrum miasta i przestała pobierać bilety parkingowe. Tymczasem, kontrolerzy strefy egzekwują je z całą surowością.

Autor: Mateusz Kaczmarczyk

29.04.2020 12:38

image 28.11.2019. Kielce. Parkomat Fot. Wiktor Taszłow / Radio Kielce

Za darmo będzie można zostawić samochód w śródmieściu dopiero dwa tygodnie po przyjęciu stosownej uchwały przez radnych, a nastąpi to właśnie 11 maja.

Podczas ubiegłotygodniowej sesji, radny Piotr Kisiel z klubu Prawa i Sprawiedliwości zaproponował prezydentowi dżentelmeńską umowę z mieszkańcami, aby już następnego dnia po obradach Rady Miasta kontrolerzy przestali sprawdzać bilety. Tak się jednak nie stało. Rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg, Jarosław Skrzydło stwierdza, że takiej propozycji nie da się spełnić, z powodów prawnych.

- Uchwała rady miasta wchodzi w życie po 14 dniach od głosowania i nie ma możliwości, aby zacząć egzekwować ją wcześniej. Miejski Zarząd Dróg nie sprawdzając biletów parkingowych mógłby narazić się na odpowiedzialność - tłumaczy rzecznik.

Kielce wydają się być mocno spóźnione w zawieszeniu opłat za postój. Po raz pierwszy taki pomysł pojawił się w marcu, gdy podobne kroki zaczęły wprowadzać inne polskie miasta. Wtedy prezydent Kielc zdecydował się jednak utrzymać opłaty. Po bardzo długim namyśle, urzędnicy zmienili jednak zdanie i ostatecznie uchwalono zdjęcie opłat parkingowych. Jaki się okazuje, to znów działanie wbrew innym, bo np. Kraków zapowiedział przywrócenie opłat w ciągu najbliższych dni.

Mirosław Kruszyna, kierownik strefy płatnego parkowania w Kielcach obawia się, że w momencie przywrócenia handlu, centrum miasta może utknąć w korkach. Przyznaje, że decyzja o zwolnieniu z opłat powinna zostać podjęta w marcu, wraz z innymi miastami.

- W tym momencie, jeśli uruchomione zostaną urzędy i restauracje, centrum miasta może być sparaliżowane - mówi kierownik.

W Kielcach o terminie przywrócenia opłat na razie nikt nie mówi. Decyzja musi zostać przegłosowana przez radnych. Oznacza to, że najwcześniej może to nastąpić dwa tygodnie po najbliższej sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 14 maja.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

PiS strefa płatnego parkowania RK Kielce parkingi Jarosław Skrzydło Piotr Kisiel Miejski Zarząd Dróg
other news

Podobne wiadomości

Nowa toaleta i parking w centrum Pińczowa

Nowa toaleta i parking w centrum Pińczowa

Ratusz pyta o parking nad dworcem PKP

Ratusz pyta o parking nad dworcem PKP

W śródmieściu będzie nowy parking

W śródmieściu będzie nowy parking