Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Solidarność będzie świętować, ale symbolicznie

Symboliczna reprezentacja świętokrzyskiej „Solidarności” weźmie udział w tegorocznej, piętnastej, pielgrzymce do patrona robotników - Świętego Józefa. Uroczystości tradycyjnie odbędą się 1 maja w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach.

Autor: Robert Felczak

28.04.2020 12:01

image 01.05.2018 Kielce. Uroczystości 1 Maja. Święto Pracy. Złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą powstanie „Solidarności” na skwerze Stefana Żeromskiego Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- O godzinie 11.00 będziemy modlić się w intencji Ojczyzny, Świata Pracy, a także o Boże Miłosierdzie i ustanie epidemii koronawirusa. Uroczystości 1-majowe będą jednak symboliczne. Będzie tylko jeden poczet sztandardowy, Zarządu Regionu NSZZ Solidarność. Zaznaczymy symbolicznie, że światowy dzień solidarności jest dla nas ważny. A solidarność w tych czasach pandemii jest bardzo istotna. Także solidarność międzyludzka, o którą będziemy się modlić - mówi Waldemar Bartosz, przewodniczący świętokrzyskiej „Solidarności”.

Ze względu na epidemię koronawirusa znacznie skromniejsze niż zakładano będą obchody 40-lecia powstania NSZZ „Solidarność” w województwie świętokrzyskim. Główne uroczystości w regionie zaplanowano 31 sierpnia. Jak informowaliśmy, nad organizacją jubileuszu podpisania porozumień sierpniowych z 1980 roku pracuje specjalny komitet organizacyjny. Tworzą go przedstawicie instytucji i organizacji zajmujących się upamiętnianiem i kultywowaniem ważnych rocznic historycznych.

- Na razie nie wiadomo, które z zaplanowanych wydarzeń uda się zorganizować. Niektóre prace zostały zawieszone, bo zakazane są zgromadzenia publiczne.

Z pewnością nie zrezygnujemy natomiast z wystaw. Jedna z nich będzie na Placu Najświętszej Maryi Panny. Będzie również msza w katedrze pod przewodnictwem arcybiskupa Marka Jędraszewskiego z Krakowa - mówi Waldemar Bartosz.

W ramach obchodów 40. rocznicy powstania NSZZ „Solidarność” zaplanowano szereg wydarzeń kulturalnych. Między innymi koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz wystawy, dotyczące dziedzictwa „Solidarności” dyskusje z udziałem młodzieży i sesję popularnonaukową z udziałem historyków i wykładowców.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NSZZ Solidarność Waldemar Bartosz 1 maja RK Kielce
other news

Podobne wiadomości

40 lat Solidarności. Będzie uroczysta msza, koncert zespołu Śląsk, debata i wystawy

40 lat Solidarności. Będzie uroczysta msza, koncert zespołu Śląsk, debata i wystawy

Koncerty, konferencje i wystawy. Przygotowania do 40. rocznicy powstania „Solidarności”

Koncerty, konferencje i wystawy. Przygotowania do 40. rocznicy powstania „Solidarności”